reklama top
prahazijehudbou 728x90

Konečně! Zaprášené místo Smíchově dostane fajnovou tvář. Tam, kde léta letoucí stávaly asijské stánky se promění v příjemný kout, který tolik chyběl. Nejspíš tak začíná pořádně oživování této oblasti Prahy 5, odkud chcete zmizet co nejrychleji. Nedaleko Anděla otevře svůj koncept Manifesto!

Manifesto chystá otevření nového gastronomického konceptu pod širým nebem, uzpůsobeného pro celoroční provoz. Ujme se neutěšeného nároží mezi Andělem a Na Knížecí. Vznikne zde moderní gastronomický koncept se třinácti restauracemi a dvěma bary využívající modulární konstrukci. Manifesto zútulní i přilehlé uliční prostranství.

Zelenina tu poroste bez půdy, celý areál pojede na energii z obnovitelných zdrojů
Projekt je skvělým příkladem reverzibilního designu, architekti totiž dostali zadání znovu využít veškeré materiály a prvky přenesené z předchozí lokace. Zcela novým prvkem bude hydroponická vertikální farma, která ukáže, jak lze pěstovat listovou zeleninu bez nároku na půdu. Výpěstky budou využívány v kuchyních Manifesta. Principy udržitelnosti se promítají také v řešení technologií, Manifesto Anděl bude napojeno na energii z obnovitelných zdrojů od Nano Energies a zavede řadu udržitelných inovací. Kapacita Manifesta Anděl bude až 500 hostů, přičemž prostor bude možné rozdělit do menších sektorů. Praha 5 si od projektu slibuje, že tu bude pěkné místo pro setkávání aktivních lidí nebo rodin s dětmi a celkově zvýší atraktivitu Anděla.

Manifesto chce z Anděla udělat gurmánskou a volnočasovou destinaci
Manifesto Anděl se chce stát gastronomickým cílem jen pár kroků od dopravního uzlu, obchodních, zábavních a sportovních center a kancelářských sídel. Má záměr vytvořit synergii s ostatními podniky v okolí a napomoci celé čtvrti okolo Anděla profilovat se jako přední pražská gurmánská a volnočasová destinace. Návštěvníci si budou moci vybrat mezi třinácti restauracemi s místními i mezinárodními specialitami a budou zde dva bary s čepovaným pivem, originálními koktejly a pečlivou selekcí vín. Zbrusu nová bude vertikální hydroponická zahrada startupu Greentech, která bude vzorovým příkladem moderního trendu.

Manifesto Anděl se nachází jen pár minut od Manifesta Smíchov, které fungovalo od léta 2019 a před pár dny obnovilo provoz po nucené pandemické přestávce. Tým architektů Chybík+Krištof, kteří jsou autory původního návrhu, dostal za úkol znovu využít mobiliář a materiály z Manifesta Smíchov – kontejnery, osvětlení, nábytek i podlahy. Pro lokalitu Anděl vznikne nový design zhruba trojnásobné velikosti. Odlišný urbanistický kontext rušného městského nároží bude doplněn barevně výraznějším a tvarově bohatším řešením prostoru s velkoryse navrženým sezením co do kapacity i rozestupů. Centrální část ozdobí vodní prvek a v areálu vznikne scéna zamýšlená pro kulturní produkce. Polidštění nároží poznají i kolemjdoucí nebo cestující z protějšího terminálu. Je v plánu, že střechy pokryjí panely z recyklované textilie, nahrazující substrát pro nízké, stálezelené byliny. Manifesto by rádo využívalo dešťovou vodu pro zálivku a čištění a unikátní kompostér, kde se promění biologický odpad a obaly z biomateriálů v substrát.

O Manifestu

  • Posláním Manifesta je přetvářet nevyužívaná a obyčejná místa v jedinečné zážitky v reálném i virtuálním prostředí.
  • Manifesto bylo poprvé otevřeno veřejnosti v Praze v roce 2018 a dosud proměnilo dvě zanedbaná městská prostranství v oblíbená místa setkávání.
  • Pro své projekty využívá modulární design a prioritou společnosti je minimalizovat svůj dopad na životní prostředí. Manifesto je také první bezhotovostní zónou v České republice.
  • Značka se připravuje na expanzi do zahraničí a do budoucna se zaměřuje na vytváření unikátních gastronomických a kulturních zážitků v dočasných i trvalých projektech.
  • Manifesto získalo cenu Mastercard Obchodník roku 2018 za nejlepší zákaznický zážitek, titul Tripadvisor Travellers‘ Choice 2020, udělovaný společnostem v 10 % nejvyšších hodnocení, a je podruhé finalistou hamburské ceny Internorga Future Award 2021 za mimořádné úsilí o prosazení udržitelnosti v provozu.
  • Manifesto založil Martin Barry, krajinářský architekt pocházející z New Yorku, a jeho nezisková urbanistická organizace reSITE s posláním vylepšovat prostředí měst a zvyšovat kvalitu života.
reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90