reklama top

Mušle nepatří jen do luxusních restaurací! Zaslouží si být plnohodnotnou součástí každodenního jídelníčku, říkají organizátoři food festivalu Prague mussel week. Ten se koná v týdnu od 13. do 19. září 2021. V šedesáti vybraných pražských restaurací si můžete pochutnat na čerstvých slávkách. A využít můžete fajn akce 1+1 porci zdarma.

Uvést Čechy a Češky do světa mořských plodů by se ovšem jen těžko dařilo bez zapojení řady restaurací, z nichž některé jsou průkopníky konzumace mušlí již dlouhodobě. Stálicí české mušlové scény jsou kupříkladu pražské podniky Les Moules a Bruxx, v jejichž čele stojí mistři šéfkuchaři Tomáš Malíšek a Jan Pípal.

Více o akci najdete tady.

Tomáš Malíšek, šéfkuchař La Gare, je jedním z šéfkuchařů, kteří se zajímají nejen o přípravu perfektního jídla, ale je pro ně důležité i vše okolo: servis, kontakt se zákazníky, zpětná vazba, duch celé restaurace a dobrá atmosféra jak v kuchyni, tak na place. Sbíral zkušenosti ve špičkových pražských restauracích, za zmínku stojí SOHO+, Kobe a michelinská restaurace Field. Při vaření se inspiruje nejvíce francouzskou, skandinávskou a asijskou gastronomií.

Jan Pípal je již 7 let spolumajitelem a šéfkuchařem dvou pražských restaurací: belgické restaurace Bruxx se zaměřením na mušle a Vinohradského Parlamentu, který má za cíl servírovat moderní českou gastronomii. Za svou dlouholetou kariéru pracoval na pozici šéfkuchaře například i v karlovarském Grandhotelu Pupp. Nevyhnuly se mu ani zahraniční angažmá, absolvoval stáž v michelinské restauraci v Bruselu, vařil v Madridu či v thajském Bangkoku. V pozici šéfkuchaře pracoval v pětihvězdičkovém hotelu Sheraton Prague Charles Square a pro stejnou společnost rovněž otevíral hotel v Ázerbájdžánu (Baku). Veškerý volný čas věnuje své rodině.

„Jsme rádi, že se mušle objevují na menu čím dál více restaurací a bister, čímž se naplňuje hlavní myšlenka Prague mussel weeku dostat mušle do běžného jídelníčku. Tuto vizi nám od začátku pomáhá naplňovat i Perfect Canteen Filipa Sajlera, která byla jednou z vůbec prvních zapojených gastro společností,“ tvrdí pořadatelé.

Filipa můžeme znát s televizního pořadu Kluci v akci, za sebou praxi ve špičkových restauracích a cateringových společnostech v USA, Německu, Singapuru a v České republice. Absolvoval stáže a pracoval s věhlasnými a Michelinem oceněnými šéfkuchaři, jako jsou Yannick Alléno, Armand Arnand a Norbert Niederkopfler. Byl členem Národního kuchařského týmu kuchařů. Je držitelem řady ocenění z kuchařských soutěží FHA Culinary cup Singapore, IGEHO Stuttgart, ScotHot Glasgow, World Culinary Championship Basil, včetně trofeje z Kuchařské olympiády v Erfurtu. V Čechách jej televizní diváci znají také díky úspěšnému pořadu Kluci v akci, který patří dlouhodobě k nejsledovanějším pořadům.

Do festivalu se také zapojuje Martin Staněk z Creative Chef Perfect Canteen, který reprezentuje naši republiku na mezinárodních soutěžích s Národním týmem kuchařů a cukrářů ČR, na nichž již získal řadu ocenění. Absolvoval stáže u proslulého michelinského šéfkuchaře Yannicka Allého a dlouhodobě profesionálně působil v Německu. Rád inspiruje a předává své kuchařské dovednosti v rámci prestižní Gourmet Academy a své zkušenosti a lásku k řemeslu sdílí přes vzdělávací program Kulinářské umění určený pro nadějné kuchařské talenty.

Do projektu Prague mussel week se letos zapojují i jiné instituce než jen restaurace. Letos na gurmánských zážitcích spolupracují i mistři gastronomie zapojení do soutěže KU Young Chef v čele se šéfkuchaři Zdeňkem Křížkem a Karlem Kaše.

-mag-

reklama bottom