reklama top
prahazijehudbou 728x90

Měli jsme možnost popovídat se Šárkou Kys ze spolku Trash Hero, která s kolegou zrovna čistila břeh Vltavy u Národního divadla.

„Nejdeme za senzacemi jako příznivci magnet fishingu. Máme dobrý pocit, když vytáhneme z vody cokoli. Přesto se nám někdy podaří vytáhnout nějakou zajímavost. Třeba granát nebo pistole. Někdy bohužel i koloběžky. Ty jsou ve vodě nebezpečné, protože z baterií unikají jedovaté látky. Bohužel firmu Lime nálezy jejich strojů nezajímají,“ říká v rozhovoru pro server prahazdarma.cz Šárka z dobrovolnického spolu Trash Hero, který se zabývá úklidem odpadků po celém Česku. Kolem Žofína a nábřeží loví desítky elektrokoloběžek. „To je raději zavěste na strom,“ říká.

Šárka se zabývá magnet fishingem. Její magnet vytáhne až 300 kilogramů. A co zajímavého našla? Třeba pistole. „Moje první pistole, kterou sem vylovila je z Výtoně. Doma jsem ji čistila a zjistila, že má francouzskej nápis. Vojenský historický muzeum mi sdělilo, že je to vzácný název. Tento typ pistole používali někteří naši parašutisti. Ovšem nepotvrdilo se, že by patřila některému z československých vojáků, kteří provedli atentát,“ říká. Její kolegové před pár týdny vylovili aktivní minometný granát československé výroby, z dob Pražského povstání.

Podívejte se na celý videorozhovor přímo z místa.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90