reklama top
prahazijehudbou 728x90

Londýn, podobně jako další města západní Evropy, do toho pořádně šlápne. V britské metropoli chystají razantně rozšířit nízkoemisní zóny (v ploše prakticky celého města). A co Praha? Pan budoucí primátor, lékař Bohuslav Svoboda v předvolební kampaň tvrdil, že smog z výfuků aut nejsou škodlivé. Praha by tedy měla nejdříve projít fází „Velkého smogu“.

Příští léto bude v Londýně úplně jiné. S čistším vzduchem! Je to tak. Hlavní město Spojeného království se promění v obří bezemisní zónu. Do města budou sice všechna auta, ale jen ty, které splní přísné ekologické normy budou od poplatků osvobozeny, řidiči starých aut se nedoplatí. Z centrální oblasti se taková zóna rozšíří na celé město. Novinku představil londýnský starosta Sadiq Khan na své twitteru.

Nové nařízení o rozšíření zóny se nejvíce dotkne majitelů dieselů. Bez sankcí budou moci do města vjet jenom ti, jejichž dieselové auto splňuje alespoň normu Euro 6, která vstupovala v platnost v letech 2014 až 2015. Pro benzinová auta bude platit méně přísné Euro 4. Motorky musejí splnit předpis Euro 3 platný do roku 2016.

„Londýn za posledních šest let výrazně pokročil ve zlepšování kvality ovzduší. Toxický vzduch způsobený dopravou však stále vede k tomu, že ročně tisíce lidí umírají předčasně – přičemž největší počet úmrtí lze připsat znečištění ovzduší ve vnějších městských částech Londýna, které ULEZ (Ultra Low Emission Zone – pozn. red.) v současnosti nepokrývá,“ stojí na internetových stránkách londýnské radnice.

A jaké budou poplatky pro řidiče starších aut? Denně budou muset zaplatit 12,50 libry (zhruba 350 korun). Dá se očekávat, že výrazně ubyde řidičů přijíždějící z okrajových oblastí Londýna, protože tam žijí méně majetné vrstvy obyvatel.

Pro cizince, kteří do Londýna jedou, a sice splní nově požadované podmínky, se musejí zaregistrovat na webu londýnského správního orgánu, jinak bez jim hrozí docela vysoká pokuta.

Je to #inspiraceproPrahu?

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90