reklama top

Na návrh primátora Zdeňka Hřiba radní hlavního města Prahy uložili ředitelům příspěvkových organizací města zadat hloubkový audit zakázek. Reagují tak na aktuální kauzu Dopravního podniku hlavního města Prahy s označením Dozimetr. Audit se tak postupně v několika fázích zaměří na téměř 250 příspěvkových organizací města. 

Smyslem hloubkového auditu by mělo být především zjištění, zda dané organizace v období od roku 2010 do současnosti uzavřely jakoukoliv smlouvu se subjekty napojenými na aktéry kauzy Dozimetr a jaký byl průběh a výsledek zadávacího řízení, v němž tyto subjekty figurovaly.

„Prověřované firmy mají celou řadu zakázek i u ministerstev, vládních agentur i samostatných pražských městských částí, a těm všem bych proto doporučil provést obdobné hloubkové audity. Zakázky mohou být i zcela legitimní a pocházet z otevřených soutěží, ale chceme vše pro jistotu prověřit,” říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib. 

Nejedná se pouze o oblast IT, ale o všechny oblasti, ve kterých firmy mohly cokoliv dodávat, a to v období od roku 2010. Příspěvkové organizace by měly výsledek provedeného auditu předat prostřednictvím věcně příslušného magistrátního odboru, který příspěvkovou organizaci odborně usměrňuje, řediteli magistrátu. Souběžně s těmito audity pokračuje zavádění dalších protikorupčních opatření.

„Po celé volební období jsme prosazovali protikorupční opatření a několik významných se nám jich podařilo uvést v život. Spustili jsme aplikaci CityVizor, kde lze až na úroveň jednotlivých faktur dohledat, jak město hospodaří. Zakázky soutěžíme otevřeným způsobem už od 500 tisíc korun, což je výrazně níže, než ukládá zákon. Spustili jsme též internetovou aplikaci na kontrolu veřejných zakázek Prahy a více než 250 příspěvkových organizací města. Iniciovali jsme zavedení protikorupčního systému dle mezinárodně uznávaných standardů na úrovni Prahy i největších městských společností. Šli jsme tak vysoce nad rámec zákonných požadavků,” uvádí Adam Zábranský radní pro oblast bydlení a transparentnosti. 

Zábranský připomíná, že Operátor ICT, kterého má v působnosti primátor, již data o zakázkách zveřejňuje a stejně jako město také otevřeně soutěží zakázky už od 500 tisíc korun. Doufá, že i ostatní koaliční strany v městských společnostech ve své odpovědnosti nyní urychlí zavedení těchto mechanismů.

Připomeňme, že akci Dozimetr spustila protimafiánská Národní centrála proti organizovanému zločinu 15. června 2022. Prohledala kanceláře v Dopravním podniku a v dalších městských firmách. Do vazby vzala dříve vlivného pražského politika Petra Hlubučka, kontroverzního podnikatele Michala Redla a další lidi. V případu jde o velkou úplatkářskou aféru. Podle policie se jednalo o organizovanou skupinu lidí, kteří ovlivňovali zakázky například v pražském Dopravním podniku, který je největší městskou firmou v Česku, hospodaří se 16 miliardami ročně.

V průběhu času vyplouvají na povrh další informace. Server iRozhlas.cz třeba napsal, že podnikatelé obvinění v kauze Dozimetr získali za dva roky z dopravního podniku přes 100 milionů. Podle exředitele Transparency International Davida Ondráčky za dopravní podnik fakticky nikdo neodpovídá, řekl serveru iDNES.cz.

TV Nova přinesla pár dní po policejním zátahu rozhovor s náměstkem primátora Adamem Scheinherrem. Právě on, jak tvrdí, byl ten, kdo šel podezření na úplatkářské kšeftování, na policii. Více Scheinherr: Po prasknutí kauzy mi vyhrožují a zvoní na mě. Ochranku nemám.

Audit bude týkat případných obchodů příspěvkových společností s těmito firmami:
Firmy, v nichž figuruje Michal Redl:
ABS spol. s r.o.
PTR INVEST, spol.s r.o.
IHM Invest s.r.o.
GAMBLER ZLÍN s.r.o.

Firmy, v nichž figuruje Pavel Kos:
ABROJKA s.r.o.
Happyvoyages s.r.o.
CZECH PUBLIC MEDIA s.r.o.

Firmy, v nichž figuruje Pavel Dovhomilja:
B&M Investment, s.r.o.
Digicode s.r.o.
Enttiva s.r.o.
HJ-DBC, a.s.
IMASTRADO, s.r.o.
JEFFREY CLIENTS a.s.
Open-source Aliance, z.s.
Tarbenon Waste Management a.s.
Sea View Development a.s.
Block33 Czech a.s.
Provisio, s.r.o.
Information Systems Factory Group s.r.o.

Firmy, v nichž figuruje Zakaría Nemrah:
CSNS s.r.o.
NEXTQUEST s.r.o.
Residence Poštovní dvůr s.r.o.
Quattro project s.r.o.
ZDP Estate s.r.o.
Sesaneli s.r.o.
VKM Group s.r.o.

Firmy, v nichž figuruje Ing. Martin Vejsada:
MAVERIX INNOVATION s. r. o.
VPÚ DECO Praha a.s.

Firma, v nichž figuruje Ivo Pitrman:
H4 GROUP s.r.o.

Firmy, v nichž figuruje Ing. Maroš JANČOVIČ:
UNIPROG servis s.r.o.
TAXNET, s.r.o.
T-SOFT a.s.
UNIPROG SOLUTIONS, a.s.

Příspěvkové organizace jdou do auditu i kvůli možným obchodům s těmito firmami:
ANALOGIA a.s.
KOMO-COM, s. r. o.

reklama bottom