reklama top
prahazijehudbou 728x90


Soud řeší možné úplatkářství, které měly proběhnout mezi provozovatelem pražských restaurací a některými politiky, kteří působí na magistrátě. Nově zvolená zastupitelka Kristýna Drápalová o tom píše na svém facebooku.

„Dneska jsem zase byla u soudu. Tentokrát se neodročil. Konečně tak vím, co se odehrávalo v pozadí nejdramatičtější záležitosti, na které jsem v uplynulých letech na magistrátu pracovala: naší snahy trochu omezit a trochu zkultivovat obří restaurační předzahrádky na Královské cestě. Už je známé, kdo dával úplatky, komu a jak se na to přišlo,“ píše Drápalová.

Dle dnešního soudního dokazování to vypadá, že věci proběhly zhruba takto
V březnu 2020 je ke schválení připravena koncepce předzahrádek, kterou Praha připravila s Adam Scheinherr a dalšími. Ta mimo jiné znamená konec současné podoby předzahrádek na Malém náměstí či v Karlovce. „Tři dny před schvalováním se v restauraci U Prince na Malém náměstí schází obžalovaný Petr Bauer se zastupitelem Jiřím Koubkem (TOP09, respektive Spojené síly pro Prahu) a nabízí mu milion korun, pokud pomůže rozbít koalici Prahy sobě, Pirátů a Spojených sil pro Prahu. Cílem bylo zastavit naši koncepci předzahrádek a ochránit svůj byznys. Koubek se Bauera zeptal, proč se sešel právě s ním a kdo ho doporučil. Bauer uvedl, že postup mu poradil Jiří Fremr, poradce Jiřího Pospíšila. Fremr je prý „schopen zajistit hlasy celého klubu, až na Vondru a Koubka,“ píše Drápalová na svém FB.

V následujících měsících se Bauer sešel i s Radkem Vondrou. Na jednání do jeho kanceláře na magistrátu mu přinesl tlustou obálku.
Bauer ovšem netušil, že policie o chystaném setkání ví. Jiří Koubek totiž nabídku úplatku nahlásil. Radek Vondra tak měl od vyšetřovatelů echo, že ho Bauer může kvůli předzahrádkám kontaktovat – a že když se tak stane, má se ozvat. Radek Vondra postupoval podle pokynů vyšetřovatelů, schůzka byla monitorována – a obálky se ani nedotkl. Až později vyšlo najevo, že v ní bylo 200 tisíc korun.
„Já jsem si někdy v té době nechala napsat od praktika neurol. Nevěděla jsem, co s mými nervy udělají vyhrocená jednání, a chtěla jsem mít v kabelce dostupnou útěchu. Hrozba pádu koalice visela ve vzduchu a já jsem měla dvojí strach. Za prvé strach, že koalice padne a bude to zrovna kvůli věci, nad kterou jsem si postavila hlavu já; nechtěla jsem být na vině. Ale měla jsem i druhý strach – strach, že z toho couvneme a regulaci předzahrádek obětujeme. Že ustoupíme „starým strukturám“ ve věci, která je tak symbolická jako černé stavby před orlojem. Neustoupili jsme. A ani neurol jsem nakonec moc nelupala,“ píše Drápalová na svém FB.

Zdržovačky, obelhávačky, tvrdí Drápalová
Podle jejích slov je doteď je za to kolegům z Prahy sobě nesmírně vděčná a váží toho, že podobného risku pro dobrou věc byli schopni. „A vděčná jsem i Petru Hlaváčkovi a Pirátům, že to tehdy společně s námi ustáli. Koalice se nerozpadla a koncepce předzahrádek se nakonec schválila, ale její implementaci provázely následující dva roky strašlivé zdržovačky, obelhávačky, další a další projednávání, podvůdky nejrůznějšího druhu,“ tvrdí Drápalová.

Podle ní je koncepce zahrádek sice v platnosti, ale protitlak nikdy neustal. Ve veřejném prostoru navíc stále jsou – odstranění zahrádek teď Praha vymáhá soudně. Je to neprohra – a nevýhra. „Tedy – prohra to nebyla pro nás. Ne tak pro Radka Vondru a Jiřího Koubka. Oba dva mají můj obrovský respekt. Kdo se nepohybuje v prostředí pražské politiky, nemůže pochopit, jak odvážně se zachovali. Když v určitých kruzích porušíte mlčení a o něčem podobném promluvíte, končíte. Omerta. Na magistrátní kandidátní listinu SPOLU se nedostali a zastupiteli už nejsou,“ doplňuje Drápalová. Zmiňuje také podivné propojení místních podnikatelů na zastupitele Jiřího Pospíšila. S ním je spojován Jiří Fremr, který mu dělal poradce. Ten byl přímo zapojený do údajné úplatkářské kauzy Dozimetr. A podle dnešních svědeckých výpovědí Fremr zařizoval hlasy pro shození koalice v zájmu podnikatelů. „A že svůj vliv Fremr čerpal právě skrze Jiřího Pospíšila, to zaznělo i dnes u soudu. A Pražané si Jiřího Pospíšila na magistrát stejně zvolili. S druhým nejvyšším počtem hlasů, které kdokoli ve městě získal,“ uzavírá Drápalová.

Podle médií, které byly soudu přítomny, pražský hoteliér Petr Bauer, který provozuje hotely U Prince na Staroměstském náměstí, U Zlatého stromu v Karlově ulici a Iron Gate Hotel v Michalské, čelí obžalobě z pokusu o uplacení dvou pražských zastupitelů, který se podle státní zástupkyně měl uskutečnit v roce 2020. Zastupitelé Petr Koubek a Radek Vondra (TOP 09) jako svědci u soudu uvedli, že za úplatek měli podpořit případné hlasování o změně pražské koalice. Bauer popřel, že by Koubkovi nabídl úplatek, peníze pro Vondru pak podle něj byly míněny jako sponzorský dar pro TOP 09.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90