reklama top
prahazijehudbou 728x90

Je půlka března do svých kolonií se vrací havrani polní. Takových kolonií v Praze není moc. Havrani dostali v minulosti na frak. Lidé je pronásledují kvůli jejich krákání. Například kolonie na Starém židovském hřbitově v Josefově byla v roce 2001 nelegálně zlikvidována.

Havrani na Hradčanech, video: prahazdarma.cz

V Česku jsou hnízdící havrani docela vzácní, objevují se jen na 7 % území Česka, hnízdění se podařilo prokázat dokonce jen na 4 % území, většinou v blízkosti větších řek. Evropská populace havranů od počátku minulého století silně početně kolísala v souvislosti se změnami hospodaření v krajině, ale také důsledkem přímého pronásledování. V českém červeném seznamu je proto havran veden jako zranitelný druh.

Jednu takovou kolonii mají tito ptáci, kteří mohou během hnízdění připomínat Hitchcockův známý horor, v Parku Charlotty G. Masarykové. Svoje hnízda mají na dvou velkých platanech u ul. Na Baště sv. Jiří.

Další kolonie v Praze jsou například ve Vrchlického sadech, zahradě velvyslanectví USA, bubenečském hřbitově, v Chlebovické ulici v Letňanech, vnitrobloku Studentská/Thákurova, u letiště v Ruzyni, vnitrobloku ulice U Balabenky, v parku za Vysočanským pivovarem,
v Čakovickém zámeckém parku nebo místním hřbitově.

Havrani polní se poslední dobou stali trnem v oku obyvatel Táborského a Chrudimského sídliště. Lidé sepisují petice nebo na havrany rovnou útočí dělbuchy a vzduchovkami. Havrani přitom nejsou zdaleka běžným druhem a vyskytují se pouze v několika málo oblastech Česka.

„Havrani jsou výrazní ptáci, jejichž krákání těžko přeslechneme. Na popularitě jim nepřidá ani černá barva. Přesto na řadě míst žijí spolu s lidmi mnoho let a ke konfliktům nedochází. Jsem přesvědčen, že vzájemné soužití bude možné i v Táboře nebo Chrudimi,“ řekl před lety ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Havran polní je velký pěvec o velikosti vrány. Žijí po celý rok společenským způsobem života, samci a samice tvoří stabilní páry, které si jsou věrné po mnoho let. Samci se při jarních námluvách klanějí samičkám a vydávají vábivé zvuky. Hnízdí koloniálně, většinou v otevřené krajině s vysokými stromy, méně často i ve městech. Což je v případě Prahy docela vzácné.

V hejnu dokáží havrani zahnat predátora. Svoje hnízda si staví z větví, která zpevňují hlínou. Oba rodiče vychovávají většinou čtyři mláďata, role v rodině ale mají rozdělené. Zatímco samička sedí na vejcích, samec shání potravu a svoji partnerku krmí. Teprve později, když jsou mláďata větší, létají pro krmení oba. Jsou to typičtí všežravci, jejich pestrý jídelníček zahrnuje nejrůznější drobné živočichy – hmyz, slimáky, pavouky, žížaly, ale třeba i myši – ke kterým si jako přílohu dopřávají nejrůznější semena a bobule.

Právě v těchto dnech se začínají do svých letních kolonií navracet.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90