reklama top
prahazijehudbou 728x90

Nechte se natočit webkamerou v centru města a staňte se součástí výstavy. Prohlédněte si umělecká díla, která jsou v oknech chátrající části domu nedaleko Národního divadla. Zastavte se v Pštrossově ulici 8 a nahlédněte přes okna dveří na další umělecké instalace. Galerie se kvůli koronaviru přesouvají také ven.

Některé galerie reagují na nucené uzavření, které jim ukládá vládní nařízení kvůli šíření koronaviru. Díla můžete teď potkat i venku.

Jedno z galerijních míst je v Divadelní ulici kousek od Národního divadla, na křižovatce ulic Krocínova a Divadelní. Na části domu, kde v dubnu 2013 vybuchl plyn se nachází výstavní prostor s názvem Fasáda. Zajímavý výstavní prostor na fasádě multikulturního domu SmetanaQ vznikl v září loňského roku a svoje velkoformátová díla tady vystavuje čtrnáct vyhledávaných umělců současné generace od Miloše Šejna či Veroniky Šrek Bromové přes Jakuba Špaňhela až po Sofii Švejdovou.

 

Další výstavy se chystají. Současný spolumajitel domu ve spolupráci s projektem SmetanaQ plánují výstavní program, jenž se bude obměňovat dvakrát ročně. I nadále se bude jednat o práci s převážně apolitickými tématy, různými umělci i výtvarnými technikami, které mají tento veřejný prostor zkrášlovat.

„Nápad zvelebit jinak nehostinné místo, jakým je dnes ulice Divadelní, se nám velmi zalíbil, a s kurátorkou nově vzniklého konceptu Fasáda tak máme mnoho dalších nápadů i do budoucna,“ dodává Jozef Onderka.

SmetanaQ je dům na Smetanově nábřeží v centru Prahy, kde se setkávají lidé, jež spojuje zájem o kulturu, umění a design. Součástí konceptu budovy jsou prostory výstavní galerie zasvěcené umění a designu, které disponují třemi citlivě zrekonstruovanými sály s výhledem na panoráma Pražského hradu a Petřín.

Jiným zajímavým výstavním místem je například Galerie SPZ, kterou najdete ve Pštrossově ulici 8. Jedná se o nezávislý prostor zaměřený na prezentaci současného umění a především začínající či etablované umělce střední generace. Letos v květnu oslaví 10 let svého fungování. Před koronavirem se galerie otevírala v sobotu, jinak jste si mohli instalace prohlédnout skrz okna ve dveřích. Kvůli současným restrikcím se tento formát přesunul na celý provoz.

Od Národního divadla je to jen kousek do Jungmanky. Na adrese Jungmannova 7 se nachází Fotograf Gallery. U výloh se zastavují lidé, aby se podívali na videa, která byla natočena díky zvířecím fotopastem. Zajímavostí je, že do této výstavy můžete zasáhnout i vy sami. Stačí se nechat natočit jednou z webkamer v centru Prahy. Více o výstavě a této akci pro zájemce najdete na www.fotografgallery.cz.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90