reklama top

„Zbourat Kuželnu je jako zbourat loděnici pod Vyšehradem,” tak se vyjádřila obyvatelka Prahy 2, když se dozvěděla o plánech na demolici Kuželny v Horské ulici. Poslední červnový den patřil nejen vysvědčením, na svět přišla i petice Za Kuželnu, jejímž cílem je zachování již téměř 100 let trvající kuželkářské tradice v Kuželně v ulici Horská 4a na Praze 2.

Za tři dny od spuštění dokázala petice nasbírat přes 200 elektronických podpisů a desítky rezidentů Prahy 2 podepsali její papírovou verzi. Petice Za Kuželnu chce otevřít dialog s vedením radnice Prahy 2 ohledně budoucnosti tohoto jedinečného prostoru, který je dle současných plánů odsouzen k zániku.

V petici mimo jiné stojí: „Kuželna neodmyslitelně patří ke zdejšímu geniu loci a současně udržuje při životě místní komunitu, která tu existuje bezmála 100 let. Kuželnu v Horské ulici lze snadno zachránit, stačí chtít. Jsme přesvědčeni, že zachování a rehabilitace obdobných staveb s živou historickou pamětí, byť nejde vždy nutně o architektonické skvosty, je důležitou součástí péče o naše městské okolí. Aby bylo přirozeně živé a ‚naším‘ v dobrém slova smyslu i zůstalo. Navíc v konkrétním případě se jedná o historicky cennou stavbu, jejíž význam násobí fakt, že je jedinou funkční a stále provozovanou kuželnou v dané městské části. Ale její funkce je nejen sportovní a historická, ale díky vhodnému umístění a rozloze parcely i kulturní a volnočasová.

Historie kuželkářského sportu v dané lokalitě sahá do 20. let minulého století. Nejdříve s písčitou, později asfaltovou venkovní dráhou a v roce 1956 byla postavena dvoudráhová kuželna, na jejíž existenci se váže řada sportovních úspěchů, například tituly mistrů republiky. Na této dvoudráze se hraje kuželkářský sport dodnes. V současnosti zde stále působí tři týmy a jejich počet by vzrostl, pokud by Kuželna měla zaručenou existenci a poskytovala tak sportovním týmům spolehlivé zázemí.“

Iniciativa Za Kuželnu si dala za cíl budovu nejen zachránit, ale též ukázat její potenciál. A tak v současnosti pořádá pravidelné koncerty pod názvem Kuželna hraje. O kuželně jsme psali v článku Další místo, které neznáte. Toto je unikátní kuželna. Hrozí ji zánik?

-red-

reklama bottom