reklama top
prahazijehudbou 728x90

Zajímavou ceduli objevil deník Metro. Nachází se na obou stranách lávky vedoucí nad kolejemi od smíchovského nádraží do Radlic. Je to ta lávka, která si zahrála i v seriálu 30 případů majora Zemana. Bohužel rezne a dosluhuje…

Takovou ceduli na ulicích jen tak neuvidíte. TSK nainstalovala netradiční kousek pod číslem E13. Na ceduli se píše, že na m² nesmí jít více lidí s celkovou hmotností nad 200 kilogramů. „Dopravní značku E13 s textem o omezené zatížitelnosti a zákazu shlukování osob na lávce jsme nechali instalovat z důvodu celkového stavebního stavu „V – Špatný“, kdy nejhorší stav je „VII – havarijní“, což není případ této lávky, a pokud by takový byl, byla by lávka okamžitě uzavřena. Stanovená zatížitelnost je Vn 200 kg/m², byla tedy snížena na polovinu, původně je lávka konstruována Vn 400 kg/m². Jedná se o preventivní opatření,“ říká pro server prahazdarma.cz tisková mluvčí TSK Barbora Lišková.

Nové značce příliš nerozumí starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková, která deníku Metro sdělila, že je zmatená, protože netuší, jestli informace o povolené hmotnosti na metr čtvereční bude nějak srozumitelné i pro chodce. Více o netradičních cedulích na Smíchově napsal deník Metro v článku Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr.

Lišková z TSK pro server prahazdarma.cz upozorňuje, že lávce nehrozí zřícení podobné té v Troji. Přesto je více než jasné, že rezavějící konstrukce už toho moc dlouho nevydrží. „Probíhají pravidelné kontroly dle zákona a právě proto bylo stanoveno toto preventivní opatření,“ doplňuje. Lávka bude v souvislosti s výstavbou Smíchov City a nového smíchovského nádraží zbourána. Předpoklad je už příští rok, nejpozději v roce 2023, kdy se developer Sekyra přiblíží k jižní části pozemku a začne tu další etapa výstavby. Lidé, kteří se potřebují ze Smíchova do Radlic dostat pěšky ale o své spojení nepřijdou. Jejich cesta povede z nových vestibulů nádraží o několik metrů jižněji.

Lávka byla postavena v letech 1929-1930 a je tvořena ocelovou nýtovanou konstrukcí. Během let prošla několikrát opravami, čímž se změnila její možná památková hodnota. Například byla v roce 2002 zkrácena kvůli rozšíření Radlické ulice a výstavby ulice Dobříšská. Lávka si zahrála například v seriálu 30 případů majora Zemana a občas ji můžete zahlédnout ve filmu Operace Daybreak. Ve scéně, kdy čeští parašutisté provedou atentát na Heydricha, můžete vidět, jak vypadala Radlická ulice v roce 1974.

Přesto budeme pátrat po tom, zdali by nebylo možné alespoň fragmenty této pro obyvatele jižního Smíchova a Radlic důležité spojnice, zachovat. A to v rámci nové výstavby developerského projektu Smíchov City a smíchovského nádraží.

-am-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90