reklama top
prahazijehudbou 728x90

Národní muzeum z pověření Ministerstva kultury ČR vyslalo na Ukrajinu zásilku materiálu, která pomůže při záchraně tamních kulturních památek ohrožených válkou. Stalo se tak na základě Usnesení vlády České republiky k poskytnutí bezprostřední pomoci při ochraně ohroženého ukrajinského kulturního dědictví.

Národní muzeum (NM) bylo pověřeno obstaráním a zasláním materiálu, který je potřeba k tomu, aby mohly být památky na Ukrajině zachovány i pro další generace. Z Prahy odjel náklad, který obsahoval zejména obalový a restaurátorský materiál, jakým jsou například bublinkové folie, archivní desky, polyethylenové pěny nebo polyethylenové textilie. To vše je potřebné při evakuaci a ochraně předmětů kulturní hodnoty, aby nedošlo k jejich poškození. Dále zásilka obsahuje také vybavení potřebné pro udržení celkové bezpečnosti např. hasící přístroje, OSB desky určené k zabednění oken, palivové generátory, pytle na písek nebo powerbanky. Materiál byl pořízen na základě potřeb a žádosti ukrajinské strany.

„Vláda před pár týdny schválila, že Ministerstvo kultury může vyčlenit ze svého rozpočtu přes dva miliony korun a za ně nakoupit materiál k ochraně ukrajinského kulturního dědictví. Reagovali jsme tím na konkrétní prosbu ukrajinské strany a díky práci Národního muzea mohou odjet dva kamiony plné potřebných věcí. Věřím, že tak přispějí k tomu, že škody budou dle možností minimalizovány. Další pomoc může následovat dle toho, jak bude ukrajinská strana konkretizovat své potřeby,“ říká ministr kultury Martin Baxa a dodává: „Platí, že máme k dispozici depozitáře k uložení předmětů a také restaurátorské kapacity pro dobu poválečné obnovy.“

Národní muzeum má zkušenosti s pomocí při záchraně válkou ohrožovaného kulturního dědictví například v Afghánistánu či Sýrii. Tyto zkušenosti nyní pracovníci NM využívají i při organizování pomoci ukrajinským kolegům, kteří se mnohdy s nasazením vlastního života snaží chránit kulturní památky a sbírkové předměty před zničením.

Celá zásilka v hodnotě přibližně 2.000.000 Kč byla na Ukrajinu poslána dvěma kamiony. Na předání zásilky NM spolupracuje s představiteli ukrajinské iniciativy na záchranu kulturního dědictví HERI, která je pověřena Ministerstvem kultury Ukrajiny organizovat zahraniční pomoc pro muzea a další kulturní instituce a také s organizací SOS UA.

Národní muzeum je připraveno i nadále pomáhat ukrajinským muzeím, ať již dodávkami dalšího potřebného materiálu, případně restaurováním poškozených sbírkových předmětů ve svých restaurátorských dílnách.

Na Mezinárodní den muzeí 18. května 2022, kdy je vstup do muzeí zdarma, Národní muzeum společně s Českým výborem ICOM (Mezinárodní rada muzeí) žádá návštěvníky, aby formou dobrovolného vstupného poukázaného na transparentní účet přispěli na záchranu ohroženého kulturního dědictví na Ukrajině. Prostředky budou využity na nákup dalšího potřebného materiálu, případně restaurování sbírkových předmětů.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90