reklama top
prahazijehudbou 728x90

Podpořit městskou cyklistiku, vzájemný respekt v ulicích i důležitost udržitelné dopravy má Světová cyklojízda, která se letos uskuteční v neděli 5. června. Organizátoři ze spolku AutoMat tak oslaví Světový den jízdního kola, který připadá každoročně na 3. června. Na programu je nejen společná jízda od 12:00 z Kasárna Karlín, ale i odpolední program plný workshopů, diskusí, aktivit pro děti a živé hudby. Do akce se zapojí také OSN a řada evropských ambasád.

Tradice jarních cyklojízd v Praze sahá až do dubna 2001. Situace pro lidi na kolech v metropoli se od té doby velmi proměnila a cyklojízda už není nástrojem protestu, ale pozitivní oslavy bezpečného, zdravého a svobodného pohybu po městě. Nárůst využívání bicyklu jako dopravního prostředku urychlila i pandemie covidu-19. Od roku 2019 stoupl počet průjezdů na kolech v metropoli na dvojnásobek a nová infrastruktura přitahuje další cyklisty a cyklistiky.

„Cyklojízda nejede proti autům, chce naopak připomenout, že kolo je nezbytné pro udržitelnou dopravu,” říká Michal Lehečka z Laboratoře udržitelného urbanismu spolku AutoMat.

Letošní cyklojízda odstartuje ve 12:00 z Kasárna Karlín přes Štvanici do Holešovic, dále pod Bílou Skálou, po nábřeží přes Rohanský ostrov směrem do centra, odkud se vydáme kolem Prašné brány zpět do Kasáren. Trasa dlouhá příjemných 14,5 km je vhodná i pro děti (cca od 7 let) a ukáže Prahu z nového úhlu.

„Není moc jiných dní, kdy hrají kola v ulicích metropole prim a je možné se projet se místy jindy plnými aut. Konečnou trasu cyklojízdy ještě upřesníme, ale plánujeme ji samozřejmě s ohledem na výjimečnost situace,” dodává Michal Lehečka.

Po návratu pelotonu do Kasáren Karlín čeká všechny přítomné odpolední Doprovodný program Světového dne kola včetně cyklodráhy pro děti od skandinávských ambasád, řady workshopů, přednášek a diskusí nebo virtuální reality cyklisty v Kodani, kterou zájemcům zprostředkuje dánské velvyslanectví.

Aktuální informace na auto-mat.cz/cyklojizda.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90