reklama top
prahazijehudbou 728x90

V Praze vzrostla cena bytů za posledních dvacet let trojnásobně a současné ceny jsou pro většinu mladých lidí nedostupné. Jakmile se objeví nabídky nových projektů, po bytech s cenou do 5 milionů korun se takřka zapráší. A to i přes to, že na metr vycházejí garsonky až o skoro 11 % dráž než větší byty. Lidé totiž nehledí na cenu za metr, ale na celkovou částku, kterou si mohou dovolit a developeři to dobře vědí. Aktuální průměrná cena na m2 u garsonky v metropoli v novostavbě vychází na 162 203 korun za metr čtvereční, přičemž větší byty jsou až o 11 procent levnější, tam metr čtvereční vyjde na 144 539 korun. Je tak jasné, že ekonomicky uvažující člověk, by si měl koupit to, co je pro něj výhodnější, ale zájemci o byty naráží na limit svých příjmů a toho, co je jim banka ochotná půjčit.

V praxi se mohou zájemci o nemovitost setkávat s touto cenovou politikou u většiny developerských projektů v Praze. Typickým příkladem je nabídka nových bytů v Hloubětíně od finského developera YIT. Rozdíl mezi 1+kk a 2+kk v průměrné ceně za metr čtvereční zde činí 11,52 %. Volba většího bytu může pak zákazníkovi přinést úsporu na jednom metru čtverečním více než 15 tisíc korun. Výjimky se samozřejmě najdou, jako například u exkluzivních bytových projektů v centru města. Tam mohou ceny atakovat až 300 tisíc korun za metr čtverečních a je jedno, jak velkou nemovitost pořizujete. „S cílem být největší agregátor novostaveb vnímáme jasné sentimenty na trhu s nemovitostmi. Byty, které jdou do prodeje s cenovkou za více než 13 milionů korun, je opravdu těžké prodat. Řada developerů to ví, a proto dává z pohledu ceny za metrů čtverečních na větší byty zajímavé slevy. Naopak cokoliv se objeví s cenovkou do 5 milionů korun je téměř obratem prodáno,“ popisuje nákupní zájem o nemovitosti Jan Vitvera, šéf obchodu Home Portal.

Developeři se proto stále častěji začínají rozhlížet po lokalitách v blízkosti Prahy, kde mohou lákat na atraktivnější ceny v porovnání s hlavním městem. Velká aktivita ve výstavbě je nyní pozorována třeba v Kladně. Ve čtvrti Dubí do roku 2024 vyroste nový rezidenční komplex a ceny za 2+kk se v něm pohybují právě kolem zmíněných 5 milionů korun. Vysoká poptávka po malých jednotkách, které jsou populární jako investiční, navíc vytlačila cenu za garsonky dokonce těsně pod 4 miliony korun. Větší jednotky jsou zde v přepočtu na m2 o 18 % levnější. Rozdíl je tak ještě výraznější než v Praze. Celkovým trendem je i klesající počet metrů na prodanou jednotku. Nedávno přestavěný hotel na bytový projekt šel do prodeje v první fázi s 60 garsonkami o ploše začínající na 22 metrech čtverečních, které se prodaly během týdne. Přičemž průměrná velikost garsonky je na pražském trhu téměř 37 metrů čtverečních.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90