reklama top
prahazijehudbou 728x90

Od pátečního večera zaznamenalo Česko, ale také i Německo, výrazný bouřkový systém, který způsobil škody větrem na velké části území obou zemí. Tento jev označují meteorologové jako derecho. Dnes ráno o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Tuhle fotku se podařilo vyfotit nad Prahou Petru Hingarovi. Prahu zasáhla velká bouřka, která nadělala dost škod. Jednalo se o bouři meteorology označovanou jako derecho. Jedná se o bouři, která je široká několik set kilometrů se silnými nárazy větru. Přišla k nám z Německa a nejcitelněji zasáhla Plzeňsko. S postupem k východu ničivý potenciál bouře slábl. Do Prahy dorazila bouřka s menší, přesto stále významnou, silou.

„Jelikož jde o větrnou událost spojenou s jedním rychle postupujícím bouřkovým systémem, kdy ucelený pás nárazů větru alespoň 25 m/s nebo škod větrem s přehledem dosáhl délky přes 400 km (u změřených nárazů 545 km a u škod větrem 630 km), můžeme hovořit o jevu zvaném derecho (čti derečo). Z prozatímních dat můžeme zatím potvrdit, že šlo přinejmenším o slabé derecho. Pokud se krom plzeňského nárazu větru podaří nalézt škody, jež by ukazovaly na nárazy větru nad 33 m/s i v jiných regionech, mohla by klasifikace jevu být ještě přehodnocena např. na středně silné derecho,“ píší na svém twitteru meteorologové.

Zmíněný bouřkový systém z pohledu meteorologických radarů vykazoval charakteristiky tzv. bow echa, česky obloukového echa. Jde o bouřkový systém uspořádaný do pásu, který je prohnutý dopředu ve směru postupu. V rámci tohoto bow echa se navíc vyskytlo ještě lokální ostřejší vyboulení před zbytek bouře, někdy označované v zahraniční literatuře jako spearhead echo. To je často spojeno s výskytem downburstů, které mohou lokálně vést až k extrémně silným nárazům větru přesahujícím i 40 m/s (140 km/h). Právě radarová data byla výrazným podkladem pro zvýšení výstrahy na nejvyšší možný stupeň s očekávanými extrémními nárazy větru zejména na Plzeňsku.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90