reklama top
prahazijehudbou 728x90

Konečně tu máme sníh. O víkendu má slušně mrznout, tak alespoň na kopcích vydrží. Sníh zasypal také tajemný Nový Svět, který takhle vyfotil náš kámoš a fotograf Milan Bachan Bahy.

Znáte vůbec Nový Svět? Vznikl ve 14. století, když ho založil tehdejší nejvyšší pražský purkrabí Hynek Berka z Dubé jako hradčanské předměstí. V roce 1360 bylo na podkladě rozhodnutí císaře Karla IV. přičleněno k Hradčanům a chráněno tehdy nově vznikajícím městským opevněním. Žili tady bohatí a vzdělaní lidé, kteří pracovali pro panovníky, proto také honosné názvy domů. Bydleli zde například třeba slavný dánský hvězdář Tycho Brahe.

Od 19. století začala tato ulička a okolí zažívat úpadek, domky obývány převážně chudinou. V malých místnostech se tísnily celé početné rodiny a jejich život provázeli hlad a nemoci. Nejspíš proto, že věřili v lepší budoucnost, nechávali domům jejich původní názvy – v jejich jménech často bývá slovo „zlato“.

V době komunismu tady útočiště našli umělci, jako režisér Karel Kachyňa, výtvarník Jiří Anderle nebo Jan Zrzavý, autor Pana Tau Jindřich Polák, výtvarník a filmař Jan Švankmajer zde žije dodnes, v 70. letech za ním chodil herec Jan Tříska. Sousedé Polák a Švankmajer se nepotkávali jen na ulici nebo doma, ale také u společné práce. Výtvarník Švankmajer totiž animoval kultovní amarouny Polákova televizního seriálu Návštěvníci.

Nový Svět si genius loci zachovává dodnes, turisté se ho vyhýbají a vyhýbali. Právě místní atmosféra zůstává stejná i v době pandemie. Nový Svět ji vlastně ani nezaznamenal.

Chcete se tam s námi vydat a poznat Nový Svět na vlastní oči? Snad se nám to od jara podaří. Sledujte Facebook projektu Špacír po Praze.

 

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90