reklama top
prahazijehudbou 728x90

Až šest tisíc lidí žije v Praze bez domova. Jednu z nejznámějších kolonií najdete pod Hlávkovým mostem. V jednom podchodu mostu najdete speciální městečko plného iglú. Jedná se o improvizované bydliště, které není v žádných mapách center na pomoc lidem bez domova. Byli jsme se tam podívat.

Bezdomovecká kolonie v těchto místech funguje už řadu let. Známé se staly pohledy na hrníčky na břehu Vltavy. Jen pár metrů, přímo v podchodu, žijí bezdomovci v iglú městečku. Pomoc těmto lidem, a postavit pro ně tyto přístřešky, přišlo do Česka před několika lety. V roce 2018 byly tyto tunýlky testovány na severu Moravy. To díky bývalé byznysmence Pavle Klečkové z Ostravy. Tunýlky vymyslel Francouz Geoffroy de Reynal. Díky němu se po celém světě začaly takové příbytky stavět a právě před čtyřmi lety svůj nápad bezúplatně předal i Čechům.

Iglú mají skvělé vlastnosti – lidé je vyhřejí vlastním tělesným teplem na přibližně 15 až 18 stupňů, jsou nehořlavé, zvukovzdorné, omyvatelné a opravitelné.

Od roku 2019 slouží také v Praze. Jedno polyetylenové iglú stojí pět tisíc. Prodává je platforma Iglou CZ a byznys je i nadále neziskový. Jde přeci jen o záchranu lidí.

Bezdomovcům pomáhá řada organizací, například Armáda spásy nebo Centrum sociálních služeb Praha. Zajímavé je, že na jedné straně žijí tito lidé, kterým se nedaří vstoupit do normálního života, na druhé straně podchodů tohoto mostu funguje volnočasový areál.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90