reklama top
prahazijehudbou 728x90

Zákaz pití alkoholu na Náplavce po půlnoci? S tím nesouhlasím. Piráti na zastupitelstvu nepodpoří vyhlášku, která chce na mnoha místech v Praze trestat nejen konzumaci alkoholu, ale také to, že by člověk v ruce držel třeba otevřenou láhev od vína nebo kelímek s pivem. Praha je svobodné město, kde žijí svobodní lidé. Tak by to mělo zůstat, napsal na svém facebooku primátor Zdeněk Hřib.

Podle něj není důvod, proč by si Pražané nemohli udělat po práci piknik v parku na dece s lahví vína, pokud nikoho neobtěžují. Zákaz otevřených lahví alkoholu v parcích formou vyhlášky je nevhodným plošným zákazem.

Sice se podařilo přesvědčit koaliční partnery o změně logiky vyhlášky, tedy že to má být v principu povoleno a pouze na vybraných místech je možné uvažovat o zákazu. Jenže městské části určily tolik míst, že je to prakticky zakázáno všude.

V této podobě nemůžeme vyhlášku podpořit. Navíc ta vyhláška žádný problém nevyřeší. Zákazu otevřených lahví se každý vyhne lahví s víčkem nebo zátkou. Hluk na ulicích navíc většinou dělají lidé, co se už napili v hospodě a jenom se přesunují na jiné místo, tvrdí Hřib.

Návrh vyhlášky zakazující konzumaci alkoholu po 22 hodině přišel od městské části Praha 1, která tak reaguje na zvyšující se problém s opilými turisty v centru. Ti se v noci opíjejí a dělají nepořádek. Na to si dlouhodobě stěžují místní lidé. První městská část už v září 2021 cedulemi upozorňovala, že se nacházejí v rezidentní zóně a prosí je, aby se chovali ohleduplně. Na nic takového turisté vyrážející do Prahy za levným alkoholem a zábavou neslyší. Psali jsme o tom například v článku Praha 1 se chystá na další nával turistů. Užívejte si, ale mějte respekt, vyzývá je.

Pod příspěvkem Hřiba se strhla debata. Někdo takový krok kvituje, protože by omezení považoval za krok před rokem 1989, někdo kritizuje, protože Praha nevyužila času, kdy turismus zastavil covid a mohla se na návrat alkoholového turismu připravit. Často se také zmiňuje, že v Praze fungují ilegální podnikání pub crawls a nebo, že jsou také non stop otevřené obchody s alkoholem.

„Já mám na to názor, že jste prokaučoval čas na reformu městské policie, aby uměla zajistit noční klid všude tam, kde spí občané. Protože pak bychom žádné zvýšené restrikce nepotřebovali. Ale jestli má městská policie na noc na Praze 1 celkem 8 lidí, tak je něco dost špatně,“ napsal například zastupitel Prahy 1 Petr Kučera.

„Děkuju za to…chci žít v liberálním městě, kde se problematické chování jednotlivců neřeší plošnými vyhláškami, které omezují život občanů. Myslím, že nikdo nemá právo omezovat ostatní takovým způsobem a pokud někdo dělá extrémní hluk, který omezuje ostatní, tak to má řešit městská policie a ne vyhláška, která chce udělat z města skanzen pro tzv. „slušné a normální lidi“. Další normalizaci už ne. Tak ještě jednou díky,“ píše Barbora Šubrtová.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90