reklama top
prahazijehudbou 728x90

Radnice Prahy 1 dnes bude řešit, co s velkou kauzou. Oknem totiž podle kritiků úřadu vyletělo několik milionů a další peníze mohou dál mizet.

Deník Metro začátkem září mediálně otevřel velkou kauzu radnice Prahy 1 (více zde). Ta se týká nejen hospodaření radnice, ale také výběrového řízení na nového správce, který bude řídit provoz rekreačního areálu v Janově nad Nisou.

„Staré struktury pod novou hlavičkou,“ tvrdí kritici tendru na nového správce chat Prahy 1 v Jizerských horách. Celá kauza se točí kolem podnikatelské rodiny Mühlových. Ta od devadesátých let spravuje rekreační areál pro děti, který patří Praze 1. Irena Mühlová od radnice dostávala 17 let za správu statisíce korun ročně. Navíc panuje podezření, že Mühlová pronajímala areál dalším lidem bez vědomí Prahy 1. To potvrzují výpovědi svědků. Například na Silvestra 2020 se tam údajně konala oslava. Tedy v době, kdy byly rekreační areály kvůli pandemii uzavřeny. Jen za loňský rok Praha 1 za správu a provoz zaplatila šest milionů.

Tyto nesrovnalosti byly výsledkem ukončení spolupráce s Irenou Mühlovou. O tom informoval začátkem července server iRozhlas.cz (čtěte zde). Jenže celý příběh pokračuje. Radnice Prahy 1 jako dalšího správce vybrala syna podnikatelky, Romana Mühla. A kvůli tomu se na úřadě ze strany opozice strhla velká kritika.

Předseda kontrolního výboru zastupitelstva městské části Praha 1 David Bodeček se domnívá se, že Mühl o své budoucí pozici ředitele rekreačního areálu věděl již dříve. „Obdrželi jsme zprávu, že někteří hosté si údajně dle pokynu paní Mühlové od podzimu budou muset rezervace provádět přes jejího syna, který bude ředitelem příspěvkové organizace, a to bylo v době, kdy ještě výběrové řízení vůbec nebylo vyhlášeno,“ přibližuje novou kauzu v Praze 1 pro deník Metro Bodeček. Podle něj Mühlová neuzavírá smlouvy za MČ Praha 1 a tak neplní povinnost zveřejňování těchto dokumentů v registru smluv.

Dále se zjistilo, že Roman Mühl užívá v areálu velký byt, který má „pronajatý“ za dva tisíce korun měsíčně. Opozice se domnívá, že po puči na radnici, která se odehrávala v lednu 2020, vrátila do sedla starou garnituru, jenž podvody kryje. Do čela radnice se totiž dostal Petr Hejma, který měl v minulosti na uzavření smluv na správcovství toho rekreačního objektu vliv.

Kauzou se Praha 1 bude zabývat 14. září na zasedání zastupitelstva.

Hosté bez evidence

  • Deník Metro, který novou kauzu radnice Prahy 1 sleduje, tvrdí, že Irena Mühlová provozovala rekreační objekt pro děti v Janově nad Nisou 17 let. V roce 2015 začala nabízet ubytování i pro další.
  • „Je potřeba zjistit, zda uzavírala k těmto konkrétním případům smlouvy jménem městské části Praha 1, zda je zveřejňovala, zda odváděla příslušné poplatky a plnila všechny smluvní a zákonné povinnosti,“ říká pro deník Metro Bodeček.
  • Vladan Brož, bývalý radní Prahy 1 tvrdí, že mimořádný audit od externího zpracovatele v roce 2019 zjistil, že v rekreačním zařízení v Janově nad Nisou se hospodaří dlouhodobě ztrátově, MČ nemá vypracován jakýkoliv mechanismus efektivní kontroly.
  • K vyřešení problému ale nedošlo, v lednu 2020 na radnici Prahy 1 proběhl puč, do vedení této městské části se vrátili politici, kteří Prahu 1 řídili dříve.
  • Zastupitel Bodeček upozorňuje na to, že během pandemie, kdy byly všechny rekreační areály v Česku uzavřeny, Praha 1 zaplatila za správu a provoz šest milionů korun, sama Mühlová dostala další milion z programu Antivirus, který měl podpořit podnikatele.
  • Navíc panuje podezření, že areál mimo jiné využívala pro své vlastní podnikání. Údajně podepisovala dokumenty o pronájmu dalším stranám, o nichž Praha 1 nic neví.
reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90