reklama top
prahazijehudbou 728x90

Zdarma! Pneumatiky na sběrák! Pražané si oblíbili odkládání starých pneumatik do sběrných dvorů.

V loňském roce byl na všech sběrných dvorech hlavního města zaveden zpětný odběr pneumatik. Pro obyvatele to znamená, že za jejich odložení již nemusí platit. Tato možnost se setkala s velkým úspěchem a zájmem Pražanů, množství odevzdaných pneumatik vzrostlo z 257 tun na 549 tun.

Více Pražanů myslí na čistší přírodu
Počet odevzdaných pneumatik na sběrných dvorech se v loňském roce více jak zdvojnásobil. „Když jsme loni tuto novinku zaváděli, počítali jsme s velkým zájmem. Čísla však předčila naše očekávání. Podobné služby občanům mají velký přesah pro životní prostředí a je vidět, že lidé si jejich využívání brzy osvojili. Před přezutím vozů na letní gumy ale neuškodí zpětný odběr pneumatik zdarma znovu zpropagovat. Loňská čísla jsou tou nejlepší reklamou,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životního prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Hlavní město Praha na zpětném odběru spolupracuje se společností GREEN Logistics CZ s.r.o. Tato společnost v souladu s pověřením uděleným od výrobců pneumatik provozuje v rámci sběrných dvorů na území metropole veřejná místa zpětného odběru odpadních pneumatik.

Omezení
Možnost odevzdání starých pneumatik ke zpětnému odběru má však určitá zákonem daná omezení. Sběrné dvory mohou mimo jiné odmítnout ty, které jsou kontaminované nebo jsou jakkoli vážně poškozené. A nebo taky kvůli tomu, že dotyčný sběrný dvůr už nemá místo, kde je uskladnil.

Odpadní pneumatiky také přijímají pneuservisy a autoservisy na území hlavního města. Kompletní seznam míst zpětného odběru odpadních pneumatik je zveřejněn na internetových stránkách Ministerstva životního prostředí.

Množství odevzdaných pneumatik v posledních pěti letech:
– 2019: 254 tun
– 2020: 241 tun
-2021: 241 tun
– 2022: 257 tun
– 2023: 549 tun

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90