reklama top
prahazijehudbou 728x90

„Opláchnutá fasáda smrdí méně a to zvláště v letních měsících. Kdo to zažil, ví. Proto, aby se to povedlo, stačí jít příkladem. Vzít láhev s vodou, svého miláčka a vyrazit na procházku,“ říká pro server prahazdarma.cz Miroslav Semecký. Mladý sochař, který prožil část svého života v různých koutech světa. Mluví o tom, že chce díky své petici vyvolat diskuzi na téma pejskaři a zápach po moči jejich mazlíčků.

V některých španělských městech ve vyhlášce mají, že pejskaři jsou povinni oplachovat místa, třeba fasády, schody nebo sloupy, tedy místa, která si jejich pes označil. A pokud městská policie potká pejskaře bez lahve s vodou, může dostat pokutu. Klidně i v přepočtu 1200 korun. Třeba ve městě Sevilla se vyhláška nazývá „Ordenanza municipal de protección, bienestar y tenencia de animales“.

V jižních státech běžná věc
Ve Španělsku někde doporučují vodu bez příměsi. Jinde s trochou octa. Jednotlivé radnice různých států si svá rozhodnutí navzájem kopírují a jinak tomu není ani v tomto případě. Podobné nařízení dokonce platí v Itálii a Japonsku. A nejen tam.

„Říkat, že jako první musíme donutit močící spoluobčany, aby od svého jednání upustili a až teprve potom se soustředit na úklid psí moči, je podle mě nesmysl. Nápad s flaškou je možné plošně zavést právě teď! Není třeba finanční investice,“ říká Míra rodák z Vinohrad, který v současnosti žije na Kanárských ostrovech. I tam je taková povinnost. Míra ví, o čem mluví. Od roku 2004 je na cestách, žil v Londýně, Lyonu nebo portugalských městech Algarve a Faro.

Vyvolal tedy petici, která podle něj sklízí nebývalý zájem
Nebývalý zájem po zveřejnění petice Konec smradu! Ať pejskaři nosí láhev s vodou a pomočená místa pokropí Míru překvapil. V záplavě komentářů zachytil stížnosti obyvatel přízemních bytů. Ten smrad v létě je, podle jejich slov, k nevydržení. Petice má za cíl ukázat, že existuje řešení a leží prakticky na dosah ruky každého z nás! „Měli bychom volit cestu, která je šetrná nejen pro nás, ale i s ohledem na veřejné finance. Výběrová řízení, nákup, montáž, servis. To vše něco stojí,“ říká 40letý sochař. Zároveň připomíná, že by povinnost měli mít pejskaři jen v teplejším období roku. Třeba od května do října.

Už diskuzí na sociálních sítích zaznamenává od pejskařů pochvaly a slib, že budou vodu s trochou octa brát na procházky se sebou. Míra tvrdí, že až se pod jeho petici podepíše pět podpisů, vydá se na pražský magistrát. „Ve vyspělých státech to pochopili a během uplynulých měsíců a let radnice po radnici přebírají tento koncept za svůj. Pevně věřím, že se toho již brzy dočkáme i u nás,“ říká.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90