reklama top
prahazijehudbou 728x90

Marný boj svádí obyvatelé Prahy 1 a další Pražané s první městskou částí. Lidé chtějí vysvětlit plány, podle kterých se jede v revitalizaci unikátního parčíku na Anenském trojúhelníku. Ten se do konce roku má proměnit ve vydlážděné náměstíčko. Dnes na místo byl pozván pan starosta Petr Hejma, který je ústřední postavou celé kauzy. Měl šanci vysvětlil lidem, co se tam děje. Nic ale neřekl. Na setkání totiž nepřišel. Poslal po iniciátorovi protestu Petrovi Kučerovi, opozičním zastupiteli, omluvenku.

Starosta Petr Hejma byl pozván na dnešní setkání na Anenský trojúhelník, kde Praha 1 začala s proměnou unikátního parčíku ve vydlážděné náměstíčko. Desítky lidí čekaly marně. Místo toho do parčíku vjel jeřáb s náklaďákem.

O co v kauze jde? V kostce:

Začátek kauzy rozjela radnice Oldřicha Lomeckého před pěti lety. Ta spustila projekt, v němž unikátní parčík v srdci Prahy chtěla přeměnit na vydlážděné náměstíčko. Podle plánů měl být poražen také 100letý javor.

Po volbách, kdy Lomecký skončil a vedení Prahy 1 převzala ve volbách vítězná Praha Sobě, radnice zjistila, že se blíží vypršení platnosti stavebního povolení. Vedení první městské části nechtěla o schválenou dotaci od magistrátu přijít. Proto nechala stavební povolení prodloužit a autora původního projektu, architekta Marka Tichého, dokument přepracovat. Chtěli, aby park ponechal, přidal jen úpravu trávníku. Na toto zadání přinesl architekt vypracovanou studii, která počítala se zachováním svažitosti terénu, ale zároveň parčík navazoval na plánovanou zastávku tramvaje a směrem od ní vedly do ulice Karolíny Světlé široké zpevněné schody, které by zároveň sloužily jako jakási pobytová plocha. Protože se ale jednalo o studii, nebylo na ni vydáno žádné zvláštní stavební povolení.

Po puči na radnici v lednu 2020, kdy se do starostenského křesla po deseti letech vrátil Petr Hejma (dříve ODS, dnes STAN), projekt vyšuměl. Až nyní, kdy se před několika dny objevil plot a dělníci s bagrem. Zjistilo se, že se začalo stavět podle původního plánu z roku 2016 jen s drobnou změnou – k vydlážděnému náměstíčku s čapadlem přibyl veden velký strom.

Starosta Petr Hejma, jehož radnice plánuje vybudovat novou náplavku díky lávkám, přestal s veřejností komunikovat. Obhajuje to tím, že platné stavební povolení má. Magistrát, kterému pozemek pod čapadlem (a javorem, který na čapadle roste), zatím povolení k stavbě na svém pozemku nevydal. Starosta Hejma je kritizován také za zneužívání slova „participace“, kterou si vykládá tak, že jen představuje plány a nepřipouští k nim diskuzi s veřejností.

Hrozí tak, že pokud se magistrát rozhodne, že zprůchodnění přes čapadlo nepovolí, padne parčík zbytečně a náměstíčko zůstane nefunkční.

O kauze se čile diskutuje na FB stránce Praha číslo 1 Jeden komentář problém vystihl docela přesně: „Ten projekt je celý špatně. Místo, aby vytvářel příjemný prostor k odpočinku, v zeleni, s výhledem na Hrad, u zklidněné komunikace, vzniká tam další bariera v pohybu po městě. Prostor – parčíku a nábřeží – bude násilně dělit zeď na dvě části. Blokuje výhled na Hrad, vzniká tam potenciálně další špinavé zákoutí a tunel kam si chodí opilci ulevovat,“ napsala Lenka Maierová.

Na záchranu staletého javoru, který je podle dendrologického posudku v pořádku, vznikla petice – www.peticezajavor.cz.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90