reklama top
prahazijehudbou 728x90

Nepořádek kolem popelnic, kontejnerů a košů není žádnou novinkou. Trpí jím většina pražských čtvrtí. Problém, který je poslední dobou vidět mnohem více, je ale složitější.

Všímáte si kolik odpadků se ve městě válí? Stačí jít do práce a lépe se dívat. Velký problém je třeba u obyčejných košů, třeba u zastávek. Většina z nich je zaplněna už dopoledne. Problém je ale složitější. Jedná se třeba o tvar takových košů. Třeba u Anděla stojí čtvercové s malými otvory. Tenhle kousek aspiruje v naší soutěži o „nejhnusnější a nejblbější koš v Praze“. A mimochodem, všimněte si, kolik různých druhů košů v Praze máme. Jasně, že musí padnout otázka – a kde je to plánované sjednocení městského mobiliáře? Problém je taky mířen na lidi, kteří nemají problém takový nepořádek udělat. Rada? Žádejte svoje radnice, ať zařídí častější svoz odpadků.

Další kapitolou jsou popelnice nebo kontejnery, které se plní mnohem rychleji než v předchozích letech. Příklad za všechny – ve Vršovicích v ulici Na Stezce. Podle místních tam je každý měsíc nová nálož použitých matrací a další velkého množství různého odpadu. Zaznívají hlasy, že kolem kontejnerů už byly v minulosti několikrát viděny dodávky, z nichž drzouni podobný odpad odhazují.

„Musíme to my na naše náklady uklízet. Naše SVJ intenzivně řeší už druhý rok. Párkrát to taky nevyvezli popeláři, protože tam neuměl řidič zacouvat a popovézt popelnici, byť mají ve smlouvě 60 metrů, se jim nechtělo,“ píše v jedné z diskuzi na toto téma Stebetak Endy Eva.

„Já si právě myslím, že tam odpad někdo sváží. Je to boční ulice, kde je v noci úplný klid a žádný provoz, žádná kamera. Přes den jsem nikdy neviděla nikoho ze sousedů, že by dělal nějaký bordel, vždy se to tam objeví přes noc. Bydlím za rohem a k našim popelnicím jednu dobu jezdila v noci bílá dodávka a házela tam odpad. Jednou jsme si na ně počkali, napsali si SPZ a řekli jim, že ještě jednou a zavoláme policii. Od té doby byl klid, tak jestli nezačali jezdit za roh,“ komentuje situaci na FB stránce Vršovická parta Kateřina Korejsová.

Podle Gábi Berounské je odpadků po celých Vršovicích poslední dobou nějak moc… „Jako odpadky byly vždycky, ale poslední dobou (asi po jarním úklidu) tam jsou i matrace, starý křesla,“ tvrdí Berounská.

Rada, co s tím? Lidé navrhují více používat například služby projektu Munipolis a bordelářům také třeba FB skupinu Daruji za odvoz Praha a okolí.

Lidé na sociálních sítích také navrhují, aby se na taková místa instalovaly kamery. To ale nemohou. Zákony nedovolují snímat veřejné prostory. V této souvislosti se připomíná, že na sociálních sítích ani nesmíte zveřejnit fotky možných zlodějů, protože se jedná o porušení GDPR a případného křivého obvinění. Přitom paradoxně takových kamer na domech je obrovské množství. Stačí se dívat v Praze více po domech. Takových kamer na fasádách najdete spousty a nejedná se o domy, kde sídlí úřady nebo banky.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90