reklama top
prahazijehudbou 728x90

Slavná česká jména se loni opět objevila na světových aukcích. Vedle „obvyklých podezřelých“, jako jsou Alfons Mucha, František Kupka a Josef Šíma, byly na aukcích v Paříži, Bostonu či Curychu za milionové částky draženy také obrazy Jana Zrzavého, Václava Špály nebo Václava Boštíka.

V červenci uplynulo 160 let od narození Alfonse Muchy a trh s uměním si toto výročí připomenul několika výraznými prodeji. Nejdráže se prodal stylizovaný portrét malířovy dcery Jaroslavy, který na podzim na aukci v New Yorku vystoupal na dvojnásobek předaukčního odhadu. V přepočtu to odpovídá necelým 7,5 milionu korun, bez DPH či případných poplatků spojených s dovozem díla do Evropy. Mucha obraz vytvořil během své poslední návštěvy Spojených států, kde i s rodinou pobýval od konce roku 1919 do března 1921. Do USA cestoval, aby zde představil prvních pět dokončených pláten Slovanské epopeje. Výstavu v New Yorku začátkem roku 1921 doplnila ještě kolekce patnácti obrazů a tří desítek prací na papíře. Lze předpokládat, že představovaná malba byla mezi nimi. Novým autorským rekordem v kategorii prací na papíře je cena 4,5 milionu korun za soubor čtyř Muchových grafik z roku 1902. Cyklus Drahé kameny byl v únoru nabízen v New Yorku na specializované aukci historických plakátů, jejíž součástí byly ještě tři desítky dalších Muchových tisků. Prodaly se dvě třetiny z nich, dohromady za 12,6 milionu korun.

Na světových aukcích se loni z českého umění nejdráže prodala kromě děl Alfonse Muchy také od Josefa Šímy a Mikuláše Medka, Františka Kupky, Jana Zrzavého, Václava Špály nebo Václava Boštíka. Server Artplus, který se specializuje na trh s uměním, uvedl, že většina tuzemských děl výrazně překonala předaukční odhady, přesto by na českém trhu mohla dosáhnout ještě vyšších cen. Ke koupi deseti nejdražších obrazů roku 2020 by případný zájemce potřeboval 340 milionů korun. Je to o tři miliony více než v předchozím roce a rekord českých aukcí.

V roce 2019 sběratelé a investoři na českých aukcích výtvarného umění utratili 1,405 miliardy korun. Nejdražším loni prodaným dílem je Kupkova abstrakce Divertimento II z druhé poloviny 30. let. Kupec za něj dal 90,24 milionu korun. Do žebříčku nejdražších děl stříbrnou pozici získal obraz Piková dáma od Toyen. Dílo z roku 1926 bylo prodáno za 78,65 milionu korun. Nejdražším dílem, který byl prodán v zahraniční aukci byl právě ten od Alfonse Muchy – Dívka malující lidový motiv.

 

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90