reklama top
prahazijehudbou 728x90

Region Brdy a Podbrdsko se rozprostírá na jihozápad od Prahy až na hranici Středočeského kraje, od Křivoklátska po Vltavu. Objevování této oblasti, která desítky let sloužila vojenským účelům, přináší i nárůst počtu turistů a návštěvníků.

Brdy a Podbrdsko se rozkládají v jihozápadní části Středočeského kraje na rozloze více jak 1 530 km2. Členitý terén, drsné klimatické podmínky, neúrodná půda i devadesátiletá existence nepřístupného vojenského prostoru v centrální části pohoří způsobily, že tato část naší země nebyla nikdy trvale osídlena.

Hlubokým lesům tu vládne dobrý, ale přísný duch Fabián. Je to kraj jak stvořený pro ty, kdo hledají klid, odpočinek a regeneraci sil, ničím nerušený kontakt s přírodou ale i příležitosti pro náročné fyzické výkony a celodenní výpravy.

Z východu jsou Brdy a Podbrdsko ohraničené Vltavou, na severu a severozápadě Berounkou, od západu zhruba úpatím Hřebenů a tokem Litavky, Červeného potoka a hranicemi kraje, stejně jako na jihu. Osou a dominantou je nejrozsáhlejší lesní komplex v českém vnitrozemí a jediné pohoří ve Středočeském kraji, Brdská vrchovina. Ta je tvořena samotnými Brdy, Hřebeny a Příbramskou pahorkatinou. Do členitého a zalesněného území zasahuje i Středočeská a Hořovická pahorkatina a Křivoklátská vrchovina. Samotné Brdy jsou prakticky neosídleny, v jejich okolí však najdeme řadu měst a obcí, které spojily svůj osud s tímto pohořím a obecně je tak nazýváme Podbrdskem. Výhodou je relativně velmi dobrá dosažitelnost vlakem či autem, z Prahy, Plzně či Českých Budějovic. Brdy a Podbrdsko tvoří přirozené rekreační zázemí v blízkém sousedství těchto velkých měst.

Brdy a Podbrdsko je rozsáhlým územím se vzácně zachovalou přírodou, jež u nás v mnohém nemá obdoby. Rozprostírá se tu CHKO Brdy, zasahuje sem CHKO Český kras, výběžky CHKO Křivoklátsko a nalezneme tu několik rozsáhlých přírodních parků. Na území Podbrdska byla kdysi bohatá naleziště železa, stříbra, zlata, uranu, olova a dalších kovů. Na své si sem díky tomu přijdou nejen milovníci přírody, trampingu, vodních sportů a šetrné turistiky ale i obdivovatelé historických, kulturních, technických a vojenských památek. K těm nejvýznamnějším turistickým magnetům patří město Příbram s barokním poutním areálem Svatá Hora i vyhlášeným Hornickým muzeem. Dále hrady a zámky jako je například Valdek, Žebrák aTočník, Dobříš, Hořovice, Březnice, Mníšek pod Brdy či Rožmitál pod Třemšínem. Zajímavé jsou pozůstatky půvabné lidové architektury na Podbrdsku v řadě zdejších sídel i na lesních samotách.

https://www.brdyapodbrdsko.cz/mapa

Více o této zatím nedotčené krajině se dozvíte na webu Brdyapodbrdsko.cz

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90