reklama top
prahazijehudbou 728x90

Má rok zpoždění, ale dorazí! První český superhrdina a ikonická legenda Žižkova, Pérák, bude mít v Praze 3 svou podobiznu. Ztvárnění legendární postavy tajemného muže, který svým pronásledovatelům uniká díky obřím skokům s pružinami na nohou, konečně připravuje výtvarnice vystupující pod přezdívkou Toy Box, která je komiksovou autorkou a ilustrátorkou. Grafitti hrdiny už v těchto dnech Toy Box kreslí na jeden z pilířů bývalého železničního mostu přes Husitskou ulici.

„Ve všech návrzích jsem vycházela z moderního městského folkloru nebo městských legend, protože mě odmalička zajímají. Na Péráka jsem přišla díky rozhovoru s etnologem Petrem Janečkem, který o něm napsal knihu. Janeček se domnívá, že právě Žižkov je místo, které je pro Péráka nejpůvodnější, legendy o něm se tam během druhé světové války šířily nejčastěji,“ říká pro web prahazdarma.cz Toy_Box.

Příběh o slavném pražském superhrdinovi vznikl mezi lidmi během druhé světové války. Šlo o mladíka s pružinami na nohou, který mimo jiné bojoval proti německým okupantům. Díky lidovým povídačkám získal brzy takové nadpřirozené schopnosti, že prý dokázal přeskočit nejen ulice, ale i celé vltavské údolí. Pérák nebyl nikdy dopaden, nikdy nebyla zjištěna jeho identita. Po válce byl zobrazen jako český superhrdina. Legenda o Pérákovi není spojena s Prahou 3, býval viděn ve všech čtvrtích Prahy. S oblibou se ale pohyboval na Olšanských hřbitovech a Židovských pecích.

O Pérákovi jsme psali začátkem loňského roku v textu Na Žižkov se v létě vrátí český superhrdina Pérák, který podle legend bojoval proti nacistům. Má sice rok zpoždění, ale my se těšíme.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90