reklama top
prahazijehudbou 728x90

Lidé na Ukrajině potřebují a budou potřebovat pomoc. Zbraně jim pošle stát, my můžeme a musíme pomoci jinak – penězi, ubytováním pro uprchlíky, dodávkami zdravotnického materiálu. Na Facebooku vznikají také občanské pomoci – Češi sami auty vyrážejí na slovensko-ukrajinské hranice.

“Všichni, kdo máte auta a koule mezi nohama, jeďte evakuovat lidi na Ukrajinu. Místo na ubytko máme, je spousta rodin, která tam uvízla. Staří, ženy a děti. Muži už ven nesmí,” píše se ve výzvě, která se objevila na FB stránce @Dejvická parta. Kontakt: 732 634 360.

Sbírka SOS UKRAJINA vyhlášena organizací Člověk v tísni – peníze jdou podle aktuální potřeby lidí (ubytování, zdravotnický materiál nebo jídlo). Člověk v tísni má na Ukrajině spolupracovníky, kteří reagují na momentální potřeby obyvatel.

Český červený kříž má účet, z něhož se hradí hlavně zdravotnická pomoc.

Organizace Post Bellum otevřela sbírku, jejíž výtěžek poskytne ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny. zde.

Společnost ADRA otevřela sbírku, díky které budou obyvatelé postižených oblastí dostávat poukazy na základní potraviny, hygienické potřeby a podobně.

Veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi vyhlásila také Charita Česká republika.

Bohužel dnes ruská armáda svou raketou zasáhla mateřskou školu ve městě Ochtyrka v Sumské oblasti. Na místě zahynuly desítky dětí. Právě na záchranu dětí se specializuje organizace UNICEF.

Nadační Fond Help Ukraine již dlouhodobě pomáhá sociálně nebo zdravotně slabým, ohroženým či postiženým osobám poskytováním přímých finančních příspěvků či věcných darů. Peníze jdou i do kojeneckých a dětských domovů, nemocnic a vzdělávacích zařízení.

Jak pomoci uprchlíkům?
Hledají se lidé, kteří Ukrajincům mohou nabídnout ubytování. Více zjistíte na mailu Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra: ubytovaniukrajina@suz.cz. Tam můžete posílat své nabídky.

Pomáhají také studenti, více třeba na FB Studenti pro Ukrajinu.


-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90