reklama top
prahazijehudbou 728x90

Rekordních jedenáct medailí získala česká výprava na zimním Evropském olympijském festivalu mládeže. Čtyři zlaté, jednu stříbrnou a šest bronzových vybojovali mladí reprezentanti v severské kombinaci, snowboardingu, hokeji, skocích na lyžích, biatlonu, běhu na lyžích, akrobatickém lyžování i skialpinismu, tedy novém olympijském sportu. Celkem tým dosáhl na 26 výsledků do 8. místa.

„Jedenáct medailí napříč osmi sporty a k tomu spousta dalších výborných výkonů je opravdu vynikající bilance. Ačkoli mládežnické akce vnímáme hlavně jako příležitost pro mladé sportovce získat zkušenosti a zažít olympijskou atmosféru a nemáme žádná medailová očekávání, věřím, že i skvělé výsledky pro ně budou motivací do další sportovní kariéry,“ řekl šéf výpravy Martin Doktor.

První medaili – bronzovou – získala skokanka na lyžích Anežka Indráčková, která již závodila loni na olympijských hrách v Pekingu jako jejich nejmladší účastnice. Stříbro přidala v paralelním obřím slalomu snowboardistka Adéla Keclíková, jež o den později zvítězila společně s týmovým kolegou Kryštofem Minárikem. V nové olympijském sportu skialpinismu byla ve sprintu třetí Eva Matějovičová. Stejnou medaili v biatlonovém sprintu přidala Ilona Plecháčová.

Suverénně ovládl soutěž sdruženářů Lukáš Doležal. Třetí místo ve snowboardcrossu si vyjela Karolína Šperlová. Velmi příjemným překvapením byl bronz smíšené štafety běžců na lyžích. Slopestyle na Monte Zoncolanu ovládla snowboardistka Vanessa Volopichová, třetí v něm byl akrobatický lyžař Petr Müller. A vše završil triumf hokejistek ve finálovém souboji se Slovenkami. „A řada dalších sportovců byla medailovým pozicím opravdu velmi blízko,“ dodal Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

I pro jeho tým byl Evropský olympijský festival mládeže velkou zkušeností, a to směrem k zimním olympijských hrám v Miláně a Cortině d’Ampezzo v roce 2026, které se budou konat ve čtyřech od sebe dost vzdálených oblastech. „Festival byl rozházený po kopcích na severovýchodě Alp, na osmi místech celkem ve třech zemích, protože hokej dívek se hrál v rakouském Spittalu a skoky na lyžích se konaly v Planici. Byl to pro nás test zajištění servisu, komunikace v rámci týmu i řadě dalších oblastí,“ dodal Martin Doktor.
Letní verze Evropského olympijského festivalu mládeže proběhne v červenci ve slovinském Mariboru.

Nejlepší výsledky české výpravy na Evropském olympijském festivalu mládeže 2023:

Zlato
– Lukáš Doležal (severská kombinace, individuální závod)
– Adéla Keclíková a Kryštof Minárik (snowboarding, paralelní obří slalom smíšených dvojic)
– Vanessa Volopichová (snowboarding, slopestyle)
– hokejový tým dívek do 16 let (brankářky: Daniela Nováková, Kateřina Fialová, Veronika Ortová; obránkyně: Veronika Hujová, Madlen Chladová, Šarlota Stýblová, Aneta Paroubková, Johanna Tischler, Hana Panešová, Adéla Fromová; útočnice: Věra Šťástková, Julie Jebousková, Klaudie Pietraszová, Linda Vocetková, Viktorie Jílková, Adéla Pánková, Natálie Musilová, Magdaléna Felcmanová, Barbora Prošková, Tereza Gildainová.

Stříbro
– Adéla Keclíková (snowboarding, paralelní obří slalom)

Bronz
– Anežka Indráčková (skoky na lyžích, střední můstek)
.- Ilona Plecháčová (biatlon, sprint)
– Eva Matějovičová (skialpinismus, sprint)
– Karolína Šperlová (snowboarding, snowboardcross)
– Jonáš Hellmich, Hanka Randáková, Matěj Kožnar a Anna Milerská (běh na lyžích, smíšená štafeta 4×5 km)
– Petr Müller (akrobatické lyžování, slopestyle)

4. místo
– Valerie Křížová, Ilona Plecháčová, Tomáš Sucharda, Vladimír Kocmánek (biatlon, smíšená štafeta 4×6 km)
– Štěpán Hlaváček (snowboarding, snowboardcross)

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90