reklama top
prahazijehudbou 728x90

Pokud patříte mezi milovníky jednostopých vozidel, určitě už netrpělivě vyhlížíte začátek motoristické sezony. Ještě než přeleštíte chromy, vyleštíte zrcátka a vyrazíte na projížďku, věnujte trochu péče i zabezpečení vaší motorky. A začít můžete třeba hned u garáže. Právě tam totiž zloději míří nejčastěji.

Podle policejních statistik se podaří objasnit jen přibližně každou pátou krádež motorky. A škody, které zloději způsobí, přitom každoročně rostou – jen vloni už se vyšplhaly přes 25 milionů a překonaly tak předchozí rok o 1,7 milionu korun. Zloději se navíc stále více zaměřují na dražší stroje a důkladně se na krádež připravují. Jak jim jejich pokus co nejvíc znepříjemnit?

Nedobytná garáž
Přibližně pětina v loňském roce odcizených aut a motorek „zmizela“ z garáží. To, že se zlodějům vloupání do objektu vyplatí, svědčí především o nedostatečném zabezpečení českých garáží. „Tradičním slabým místem jsou samozřejmě nijak nechráněná okna, majitelé ale často podceňují samotné zámky na dveřích. Je třeba si uvědomit, že obyčejný visací zámek zloděj přestřihne během pár vteřin, a to zcela neslyšně,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Pokud chceme zloději cestu do garáže co nejvíc ztížit, zvolíme na dveře kombinaci bezpečnostní petlice a visacího zámku. Oba prvky by měly splňovat bezpečnostní certifikaci a zvládat výkyvy počasí, kterým budou na dveřích či vratech vystavené. Jestliže do garáže vedou klasické vstupní dveře, vybavte je bezpečnostní zámkovou vložkou. „Nemá smysl slevovat ze zabezpečení, protože zloděj si slabé místo vždy spolehlivě najde – ať jde o okno otevřené na ventilaci nebo vyviklanou dosluhující petlici,“ doplňuje Neuvirt.

Zvláštní pozornost by pak zabezpečení garáže měli věnovat majitelé samostatných objektů na okrajích měst či v odlehlých částech zástavby. Kromě standardních bezpečnostních zámků, závor či petlic se v takovém případě vyplatí investovat i do bezpečnostní kamery, která pomůže mít objekt pod kontrolou. K odrazení zloděje může posloužit i světelné čidlo, případně atrapa sledovacího zařízení.

Pozor na součástky
Ve spárech nenechavců ovšem nekončí jen auta a motorky. Velké škody každoročně napáchají zloději součástek a příslušenství. Důvod je jasný – je mnohem jednodušší bez problémů prodat náhradní díl než celý kradený vůz. Potvrzuje to koneckonců i výše škody, která se za loňský rok vyšplhala až ke sto milionům korun.

Ochránit drobné náhradní díly je přitom poměrně jednoduché. V garáži je nenecháváme volně ležet, ale stejně jako drobné nářadí je uschováme například do bezpečnostní bedny, se kterou si zloděj neporadí, ani když se do garáže dostane. Podobné řešení nabízí některý z bezpečnostních systémů typu X safety box, který lze navrtat do stěny, stropu nebo podlahy a pomocí ocelového řetězu či lanka k němu uzamknout součástky nebo i samotnou motorku.

Vždy ve střehu
Dostali jste se konečně na první jarní vyjížďku? Nezapomeňte s sebou přibalit kvalitní motozámek, který využijete jak doma, tak právě na cestách. Nezabezpečenou motorku nikdy nespouštějte z očí a pokud si potřebujete na výletě odpočinout, vždy ji uzamkněte. Využít můžete také kotoučový zámek s alarmem, který výrazně upozorní na každou manipulaci se strojem a zloděje spolehlivě odradí.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90