reklama top
prahazijehudbou 728x90

Místa kolem Vltavy čekají proměny. Praha plánuje rekonstruovat také park Cihelná nedaleko Klárova. Pod Mánesovým mostem, které je dnes útočištěm lidí bez domova, povede další kus cyklostezky. Park by se měl pod taktovkou architektonického studia TaK proměnit v další zelenou a kultivovanou oázu.

Místo na procházku po levém břehu Vltavy. Praha 1 představuje plán na revitalizaci malostranského parku Cihelná, který se má začít revitalizovat začátkem letošního podzimu. Celková revitalizace tohoto prostranství na břehu Vltavy naváže na záměr hlavního města, které chce vést po rampě pod Mánesovým mostem cyklostezku směrem na Prahu 7.

Projekt kromě ní počítá mimo jiné i s opravou nábřeží, stezkou pro pěší, trávníky, hracím koutkem pro děti, pítkem, novými stromy, lavičkami a schody, kam si můžeme sednout. Revitalizace se bude týkat historického území vymezeného ze severu Mánesovým mostem, z východu břehem Vltavy, z jihu dlážděnou plochou u řeky navazující na ulici Cihelná, a ze západu budovami a zahradami při ulici U Lužického semináře, včetně budovy bývalé zbrojnice a káznice.

Díky revitalizaci bude nově otevřena cesta pod Mánesovým mostem a bude tak zrušeno slepé zákoutí. Nová cyklostezka zpřístupní celou část břehu od Kosárkova nábřeží (vede podél Strakovy akademie) a plně se tak otevře krásný výhled na protější břeh a Vltavu. Postaveno zde bude i nové schodiště místo stávajícího výšlapu v prudkém svahu.

Zajímavostí je plán na vyvrtání studny a automatický závlahový systém. Základním kompozičním prvkem parku budou vzrostlé stromy a travnaté plochy. Ty se doplní novými zpevněnými cestami a plochami z mlatu a kamenné mozaiky. Podél zdi v severní části budou vysazeny popínavky, dojde k úpravě svahu podél Mánesova mostu, který se osadí pokryvnými keři. Vstupní reprezentativní plochy parku od ulice Cihelná doplní okrasný záhon s růžemi.

Místní obyvatelé ale poukazují na to, že autorem návrhu je architekt Marek Tichý a jeho studio TaK, které se podepsalo pod několika návrhy, které ale místní kritizují. Jedná se například o Anenský trojúhelník. Architekti tady naplánovali vydláždění v současné době travnatého parčíku s ikonickým 100letým javorem, o který se v současné době bojuje (více dole v souvisejících článcích). Jsou také autory nových plánů, které má proměnit náměstí Miloše Formana. Tam, u hotelu, kterého známe jako InterContinetal, má vyrůst nová prosklená budova. Kvůli ní mají ustoupit zelené plochy.

„Osobně si nejsem jistá, zda je toto vůbec právně v pořádku, aby jedna společnost přetvářela v srdci Prahy téměř veškerý prostor. Není to jen otázka finanční, ale i estetická. Jejich kancelář má nějaký rukopis a nakonec bude vše vypadat stejně,“ napsala například na FB skupině Praha číslo 1 Magdalena Klimovičová.

Problém je v tom, že tyto zakázky jsou zadávány vedením Prahy 1. A architekti mohou plány na žádost městské části přepracovávat. Tak jak se to stalo například v roce 2019 u Anenského trojúhelníku. Tehdejší radnice smetla původní plány z roku 2016 (likvidace zeleně a vydláždění parčíku) ze stolu a chtělo upravit prostor se zachováním zelené plochy i s javorem. Po puči na radnici o rok později již současné vedení radnice v čele se starostou Petrem Hejmou, původní plány z roku 2016 opět vrátilo do hry.

-pz-

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Místo starosty přijel jeřáb
Na nábřeží vznikne promenáda, místním ale dál vadí zánik parčíku
Starosta Hejma na likvidaci parčíku ukázal, že neví, co je participace, tvrdí zastupitel Kučera k aktuální kauze

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90