reklama top

Byli jsme u sklářů frajerů v Novém Boru. Dávají tam dohromady vitráže Průmyslového paláce, jehož autorem je Mikoláš Aleš. Pod jejich rukama musí projít stovky „střepů“. Celá skleněná plocha, kterou postupně z Holešovic sem na sever Čech vozí, je velká jako dvě hokejové kluziště.

Některé vitráže čistí a skla vracejí zpět, některé musejí celé rekonstruovat. Jak šéf vitrážistů Zdeněk Kudláček říká, někdy je to fakt detektivka, protože i při poslední rekonstrukci v 50. letech minulého století, tehdy jejich předchůdci taky párkrát netušili, kam co patří. Stejně tak se chyb dopustili i stavitelé paláce. Nepřesnosti ale budou zanechány, jedná se o jedinečný moment.

Vitráže z vyhořelého západního křídla paláce musejí novoborští skláři vyrobit úplně nově. Při obrovském požáru, který v říjnu 2008 část slavné budovy zachvátil, se sklo začalo tavit a pak dostalo šok z vody z hasičských hadic, takže všechny vitráže popraskaly.

Průmyslový palác, který nyní prochází kompletní rekonstrukcí za téměř dvě miliardy, byl postaven v roce 1891. Byl dominantou Jubilejní zemské výstavy, která měla ukázat tehdejší výdobytky průmyslu českých zemí.

-mag-

reklama bottom