reklama top
prahazijehudbou 728x90

Svoje fotky pořizuje z míst, kam se normální člověk nedostane. Jaroslav Bzenecký, jeřábník a technik si nahoru se sebou bere ještě jednu profesi – když má čas, vyfotí z jeřábu město. Mívá ho jako na dlani.

Všimli jste si kolik jeřábů zrovna teď pracuje nad střechami pražských domů? Schválně je spočítejte! V jednom z těchto strojů pracuje také Jaroslav Bzenecký, který je zaměstnancem firmy Kranimex. Ta se podílí na stavbách řady developerských komplexů. A do své kabiny, která je desítky metrů vysoko nad střechami, si bere i svůj foťák. „S fotografováním jsem se poprvé seznámil již v dětství ve fotokroužku. No a nakonec z toho byl tak velký koníček, že jsem absolvoval rekvalifikační kurz digitální fotografie a poté začal v oboru i podnikat,“ říká pro server prahazdarma.cz, který na své facebookové stránce facebook.com/prahazdarma pokračuje s úspěšným seriálem #nadPrahou.

Jeřáby, na kterých pracuje mívají výšku 50 až 80 metrů. A právě z těchto výšek nafotil třeba z pohledy z Barrandovských teras, kde se v současné době staví hotel, zajímavé jsou pohledy ze stavby domu U Sixtů nedaleko Staroměstského náměstí. Tam vzniká z devíti domů hotelový komplex. Díky tomu, že se tam našli velmi vzácné středověké nástěnné malby, měla by část domů být otevřena i veřejnosti. „Staré Město, Nové Město, Malou Stranu a Pražský hrad mám nejen pro fotografování rád. Ale nedá se říct, že nejraději. Mám rád vše, co nafotím,“ říká Bzenecký. Hrdý je třeba na práci nad Národním muzeem, kde před několika lety, když začaly opravy budovy, musel snést několik soch.

Město z jeřábu nejčastěji fotí zrcadlovkou Canon EOS 6D Mark II, ale když u sebe nemá zrcadlovku a vidí pěkný, zajímavý záběr, fotí i mobilem. „Občas používám malý Olympus E-M10 Mark II. s kterým i rád cestuji, protože se vejde do větší kapsy. K zrcadlovce používám pevná skla a základní objektiv Canon 24 – 105 mm f/4,“ popisuje svoje stroje, které si občas bere nahoru do kabiny jeřábu. I pro něj je důležité počasí. Nejraději má oblačné počasí se sluníčkem a vítr, to se stále mění scenérie. A říká, že fotografování bývá na jeřábu než ve studiu (fotografuje také modelky nebo svatby) náročnější. To kvůli malému prostoru a větru, který jeřáb pohupuje. Na vysokých strojích pracuje už 24 let. Nahoru si bere PETku s pitím, dolů zase s jiným obsahem.

Jaroslav Bzenecký, nar. 15. 8. 1969 v Hustopečích
Fotografování se věnuje od dětství, od roku 2004 na profesionální úrovni. Od fotografií, určených spíše pro rodinné album, se postupem času dostal ke snímkům, ve kterých se snaží působivě zachytit každodenní skutečnost, která nás obklopuje.

Jako fotograf nemá vyhraněné téma. Jeho snímky byly publikovány například ve firemních kalendářích či v časopisech. Fotí především pro firmu Kranimex, kde je zaměstnán jako jeřábník. V jeho archivu lze nalézt jak snímky fauny a flory, tak i fotografie lidí, makro foto či reportážní snímky. V současné době se věnuje především focení aktů, reportáží, portrétů a divadelních scén.

Jako fotograf spolupracuje se základní uměleckou školou v Praze, Divadlem Horní Počernice a Fashion Island Česká republika. Od roku 2007 je Jaroslav členem Syndikátu novinářů České republiky. Díky své profesionalitě a talentu se stal jedním z mála českých fotografů spolupracujících s americkým fenoménem alternativního modelingu SuicideGirls.com.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90