reklama top
prahazijehudbou 728x90

Stavbařům se podařilo zrychlit rekonstrukci unikátního Staroměstského jezu. Hotový bude o tři čtvrtě roku dříve než bylo v plánu. Původně ho měli stavaři hlavnímu město předávat v březnu 2024, teď to vypadá, že bude hotovo už do konce letošního června.

Rekonstrukce Staroměstského jezu má za sebou pozoruhodný příběh, z nějž vystupují především tři kapitoly. Dvě z nich napsali dodavatelé klíčových materiálů ještě před zahájením výstavby. V oboře Kněžičky na Nymbursku káceli dřevorubci přes 160 let staré a přes 30 metrů vysoké duby na roštovou konstrukci jezu a v závodech Vápenice a Hudčice na Příbramsku lámali a řezali žulové bloky na kamennou výplň této konstrukce. A do třetice, každá betonáž na staveništi reprezentovala strhující podívanou pro kolemjdoucí, protože autodomíchávače s betonem musely na místo dopravit lodě.

Šikmý, více než 320 metrů dlouhý jez leží mezi Sovovými mlýny a Novotného lávkou. Pochází ze 13. století a s konstrukcí tzv. pražského typu byl vzorem pro další stavby v korytech řek v širokém okolí. V hlavním městě si jako jediný zachoval původní tvar, byť během své existence prošel mnoha menšími opravami. Cílem aktuální kompletní rekonstrukce bylo vrátit památkově chráněnému dílu jeho historickou podobu.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90