reklama top

Už koncem září se uskuteční komunální volby, stejně tak ty senátní. Do čela města chce jít lékař Bohuslav Svoboda, který kandiduje za uskupení SPOLU, které bylo úspěšné v parlamentních volbách. O něm se mluví, že má u Pražanů největší šanci. Primátorský post chce obhajovat za Piráty Zdeněk Hřib. Stejnou chuť na důležitou pražskou roli má i v Praze 7 úspěšný starosta Jan Čižinský za Praha Sobě. O nejvyšší pražské pozici bude bojovat i muž, který má na starost územní rozvoj, Petr Hlaváček za STAN. A hnutí ANO?

Udržet tempo, které Praha nastavila pod vedením Zdeňka Hřiba, nebude snadné udržet. Přitom všichni muži, kteří budou o primátorský post usilovat, tvrdí, že to nebude problém.

Bohuslav Svoboda (Spolu – ODS, TOP 09, KDU-ČSL)
„Praha potřebuje profesionální vedení. Žádný amatérismus. To já dokážu Praze nabídnout,“ prezentuje se Svoboda v posledních rozhovorech na primátorské téma, který má se šéfováním města zkušenosti. Občanští demokraté už nechtějí na magistrátu hrát druhé housle. Svoboda tvrdí, že za Hřiba se Praha potopila do chaosu a marasmu. Upozorňuje především na špatnou situaci s řízením dopravních staveb. Mnozí Pražané si totiž stěžují na to, že magistrát a náměstek pro dopravu Adam Scheinherr zavírá ulice bez koordinace. Naposledy si o tomto problému mluvilo v Praze 3.

Zdeněk Hřib (Piráti)
Stejně jako před čtyřmi lety půjdou Piráti půjdou do komunálních voleb samostatně. Do čela kandidátky si zvolili dosavadního primátora Zdeňka Hřiba. Podle něho je důležité udržet v Praze stabilitu. Hřib zatím o plánech v médiích moc nemluví. Pro něj je důležité udržet stabilitu a směr, kterým se město vydalo. Za vlády Hřiba se uskutečnila řada změn a posunů. Začalo se stavět metro D, začne se opravovat Barrandovský most, město se dobře vypořádalo s pandemií. Díky spolupráci s úřady byly zastaveny dětské exekuce, město jde správným směr v ekologii. Začalo se také více a rychleji stavět. Město založilo svou developerskou firmu, která začíná stavět městské byty.

Jan Čižinský (Praha sobě)
Muž, kterého do politiky vyhoupl aktivismus, když upozorňoval na problematickou stavbu nové radnice Prahy 7 za miliardu korun. Ta měla vzniknout v době, kdy sedmé městské části vládla ODS. Čižinský upozorňoval na její mafiánské praktiky. Praha Sobě pro svou účast v komunálních volbách nyní sbírá podpisy, protože se jedná o takzvanou občanskou kandidátku. Aby se hnutí dostalo na magistrát a mohlo pomýšlet také na to, že se Čižinský stane primátorem, musí sehnat 100 tisíc podpisů lidí z Prahy. Zajímavostí je, že jeho bratr Pavel vyhrál za Praha Sobě na Praze 1. Tam se stal starostou. Před dvěma lety ale došlo k puči a ke kormidlu se dostal Petr Hejma za STAN, který na první městské části byl v minulosti starostou za ODS.

Petr Hlaváček (STAN)
V médiích nejméně viditelným kandidátem na primátora je Petr Hlaváček. Ten má nyní na magistrátu na starost územní rozvoj. V podstatě stojí za všemi rozhodnutími města, kde a co se bude stavět. Tvrdí, že chce zůstat u toho až se bude stavět například Vltavská filharmonie nebo budou růst nové domy na Žižkově. Chce zůstat ve středové politice.

A co hnutí ANO? To svého kandidáta ještě nepředstavilo. Nejčastěji se opět mluví o poslancovi Patrikovi Nacherovi. Ten byl na primátorské kandidátce i před čtyřmi lety, kdy končila Adriana Krnáčová. O největší rozruch se ale postaral jiný kandidát hnutí – Petr Stuchlík. Toho a celé hnutí ANO v Praze potopila jeho utopistická vize přestavby památkově chráněného Libeňského mostu. Na něj chtěl Stuchlík postavit několik mrakodrapů.

-mag-

reklama bottom