reklama top
prahazijehudbou 728x90

Změna stanov Dopravního podniku hl. m. Prahy posílí kontrolu nad hospodařením této městské společnosti. Novinky odsouhlasili pražští radní.

Po průšvihu s kauzou Dozimetr, díky které vypluly na povrh obrovské problémy v Dopravním podniku, přichází první zásadní změna. Radní schválili změnu stanov společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP), která zavádí povinnost pro představenstvo při zcizování nebo zastavení nemovitostí ve vlastnictví společnosti v hodnotě nad 50 milionů korun, včetně uzavírání smluv o smlouvě budoucí, předložit takové rozhodnutí ke schválení souhlasu valné hromadě. Tím se podstatně snižuje limit, který byl doposud 6 miliard korun, kdy nebyl nutný souhlas valné hromady. Opatření pomůže posílit transparentnost hospodaření DPP.

„Důvodem této změny je nezbytné posílení transparentnosti hospodaření Dopravního podniku hlavního města Prahy a zájem zajistit důslednou kontrolu ze strany města ve vztahu ke schvalování významných majetkových a závazkových transakcí. V boji proti korupci v městských firmách je obecně důležité, aby bylo hospodaření pod kontrolou jak města, tak veřejnosti. Nedostatečná kontrola městských firem pak vytváří prostor pro nestandardní či dokonce korupční jednání, které může poškozovat zájmy Prahy a občanů metropole,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy Hana Kordová Marvanová.

Důvodem pro změnu je nezbytné posílení transparentnosti hospodaření DPP a snaha zajistit důslednou kontrolu ze strany hl. m. Prahy ve vztahu ke schvalování důležitých majetkových a závazkových transakcí. „Změnu samozřejmě vítám a je důležité, aby kontrola hospodaření i nakládání s majetkem byla co nejvyšší. Nicméně je důležité zmínit, že za tři a půl roku se takový prodej uskutečnil pouze jednou a byl to prodej ubytovny hlavnímu městu Praze,“ doplňuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Praha také chystá hloubkový audit všech magistrátních IT zakázek z posledních let a zaměří se také na smlouvy ohledně plánované výstavby v okolí stanic metra Holešovice a Nová Palmovka. Právě v souvislosti s těmito stavbami se přišlo na obrovský úplatkářský skandál, který začala vyšetřovat protimafiánská policie.

Mezi obviněnými ve vazbě zůstává ex-náměstek pražského primátora Petr Hlubuček a podnikatel Michal Redl.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90