reklama top
prahazijehudbou 728x90

Projektu Zvon #9801 vstupuje do další fáze. Ve zvonařské dílně Grassmayr v rakouském Innsbrucku vyrobili „falešný“ zvon, pod něhož vyrobí 10tunového obra. Slouží totiž jako základ pro zvonovou formu. Poprvé lze v reálné velikosti vidět podobu budoucího mohutného zvonu o váze 9801 kilogramů. Bude k vidění v létě na Rohanském ostrově. Projekt Zvon #9801 připomíná hlas tisíců českých zvonů umlčených za druhé světové války. Téměř deset tisíc zvonů zabavila během druhé světové války nacistická armáda z Protektorátu Čechy a Morava, aby je přetavila na zbraně. Právě nedaleko Rohanského ostrova byly zvony z českých zemí odváženy do Německa.

Zajímavý je postup, jaký musí zvonaři pro výrobu takto velkého zvonu zvolit. Nejprve museli vyrobit dřevěnou šablonu, která stanovuje profil a tón zvonu. Podle ní pak vykroužili z hlíny takzvaný falešný zvon s voskovým povrchem, na který výtvarníci pomocí červeného vosku vymodelovali budoucí reliéfy a nápisy. Nový zvon bude mít i motivy pražských tramvají.

Tento falešný zvon budou pokrývat jemnou hlínou a vypalovat. Jeho budoucí podoba zůstane otištěná v hliněné formě, v níž se bude nový zvon odlévat. Při odlévání zvonaři formu stáhnou kovovými obručemi, usadí ji do licí jámy a utemují zeminou. To proto, aby forma nepukla a vydržela nápor roztavené zvonoviny, která má teplotu přes 1000 stupňů Celsia.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90