reklama top
prahazijehudbou 728x90

V souvislosti s ukončením herecké kariéry Bruce Willise mluví o nemoci afázie, kterou herec trpí. Právě tato nemoc hraje i svou důležitou roli v nové české detektivce, která se začátkem roku natáčela i v Praze. Film Němá tajemství vzniká podle scénáře Alice Nellis a je spojena právě s tímto tématem. Hlavní hrdina v podání Mariana Mitaše po nehodě trpí právě afázií, jejíž zobrazení je důležitým tématem filmu.

 
Jedna z nejznámějších českých režisérek Alice Nellis se jako scénáristka poprvé pustila do příběhu s detektivní zápletkou. V hlavní roli se představí Jana Plodková a oblíbený slovenský herec, Marián Mitaš. Děj napínavého filmu Němá tajemství nesleduje jen vyšetřování vraždy, hlavním motivem jsou intriky, rodinné vztahy a život pod vlivem poruchy řeči tzv. afázie.

„Na scénáři jsem pracovala téměř rok. Jde o příběh, který v rámci kriminálního žánru zkoumá kvalitu lidského života a to, jak ji vnímáme. Co považujeme za život, který stojí za to žít,“ shrnuje námět filmu Alice Nellis. Podle Tomáše Mašína v sobě scénář k filmu kombinuje dramatický příběh, detektivku a lovestory. „Na scénáři mě zaujalo, že ústřední postavy jsou tři ženy a každá si řeší svůj díl viny a vztah k jednomu muži,“ popisuje.

Martin, veterinář, kterého hraje slovenský herec Marián Mitáš v důsledku těžkého úrazu ztratí možnost komunikovat se světem a svět s ním. Kolem však zůstaly všechny důležité ženy jeho života. Manželka Erika (Jana Plodková), maminka Dana (Milena Steinmasslová) a veterinářka Jana (Magdalena Borová), jejíž kůň způsobil Martinovi úraz. Právě ony vypráví Martinův příběh. Každá z nich má však svou verzi událostí. O vše se navíc začíná zajímat policie (Igor Chmela a Jan Révai). Postupné odhalování pravdy vede k nečekaným obratům, které spolu s divákem odkrývají vrstvu po vrstvě dlouho zamlčovaná traumata a rozplétají síť chytrých, malých lží.

Důležitým tématem filmu je poškození řečové oblasti mozku zvané afázie, ke kterému může dojít v důsledku těžkého úrazu. „Jde o zvláštní poruchu mozku, kdy člověk má pocit, že může mluvit, ví přesně, co chce říct, ale nedokáže to zformulovat. Hlasivky fungují, ale někde na půli cesty se to celé rozpojí a to, co říká, nedává smysl,“ vysvětluje Marián Mitaš, jehož příprava na složitou roli trvala několik měsíců. Přípravou prošel i celý štáb filmu, zahrnovala jak studium afázie, tak i setkání s pacienty a jejich blízkými. Ačkoliv je to málo známá informace, afázií trpí více než 60 tisíc lidí u nás, z čehož se léčí pouze zlomek pacientů.
Premiéra filmu je naplánována na první polovinu roku 2023.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90