reklama top
prahazijehudbou 728x90

Britská akademie BAFTA (The British Academy of Film and Television Arts), která je považována za „evropské Oscary“ oznámila semifinalisty soutěže BAFTA Student Film Awards. Mezi šesti desítkami studentských filmů, které porota vybrala z více než 750 přihlášek z třiceti zemí, se umístily rovnou čtyři filmy z FAMU: tři animované filmy – Electra od Darii Kashcheevy, Deniska umřela od Philippa Kastnera a Přes střepy od Natálie Durchánkové, a jeden hraný film Osmý den Petra Pylypčuka. Finalisté budou vyhlášeni 7. července.

Tyto čtyři úspěšné filmy FAMU budou mít diváci možnost vidět v českých kinech pod hlavičkou připravovaného pásma „FAMU Four“ – jednoho z pásem, které letos diváci uvidí v rámci již čtvrtého ročníku projektu FAMU v kině. Distribuční premiéra pásma proběhne 13. července. Poté pásmo poputuje do kin a kulturních prostorů po celé České republice, a to v rámci nové spolupráce s distribuční společností Pilotfilm.


Filmovou čtveřici spojují silné osobní prožitky hlavních, převážně ženských protagonistek, stejně tak jako úspěchy na mezinárodní scéně. Surrealistické drama na pomezí hrané tvorby a animace Electra Darii Kashcheevy a hrané drama Osmý den Petra Pylypčuka, oba absolventské snímky, měly minulý měsíc světovou premiéru na festivalu v Cannes, kde se představily – jako vůbec jediné české filmy uvedené na této prestižní světové filmové přehlídce – ve studentské soutěži La Cinef. Film Electra, v němž se hlavní protagonistka pokouší vymezit vůči své matce a snaží se porozumět smíšeným pocitům ke svému otci, vznikl v produkční společnosti MAUR film v česko-slovensko-francouzské koprodukci FAMU, Artichoke a Papy3D.

BAFTA Student Award vznikla v roce 2004, kdy byla soutěž určena lokálním americkým studujícím ze škol v Los Angeles. O třináct let později se soutěž stala mezinárodní. Od té doby FAMU na shortlistu nechyběla ani jednou – v roce 2017 se do semifinále dostaly filmy Rybáři od Báry Anny Stejskalové a Nehoda od Šimona Štefanidese, v roce 2018 Plody Mraků Kateřiny Karhánkové, v roce 2019 Sto dvacet osm tisíc od Ondřeje Erbana, rovnou do finále se toho roku dostal film Spolu sami od Diany Cam Van Nguyen a rok poté škola tento úspěch opakovala, kdy se do finále probojovala Dcera Darii Kashcheevy. V roce 2021 se do semifinále dostalo nejvíc filmů v historii školy – rovnou tři: Rudé boty Anny Podskalské, Jsme si o smrt blíž Báry Anny Stejskalové a Vevnitř Viktorie Štěpánové. Letos tak škola posunula svůj rekord, kdy má v semifinále čtyři studentské filmy.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90