reklama top

Kauza s mezinárodním přesahem pokračuje. Pražský magistrát vyzval Vládu ČR, aby ukončila více než půl století trvající okupaci části Stromovky Ruskou federací. Sedmá městská část požaduje návrat pozemku u ruské ambasády zabraného v roce 1968 zpět Pražanům.

„Víkendová kauza výbuchu ve Vrběticích ukázala, že je čas jednat. Proč má mít velvyslanectví Ruska stále k dispozici pozemek okupovaný od invaze v srpnu 1968? Tehdy vojska Varšavské smlouvy zabrala část Stromovky a už to tak zůstalo. Teď je chvíle tento pozemek od Ruska získat zpět pro obyvatele a návštěvníky Prahy. Můžete namítnout, že Praha nemá vytvářet zahraniční politiku naší země. Ale tohle není o zahraniční politice. Je to o více než milionu hrdých Pražanů, které zastupujeme. Mají právo chtít, aby město patřilo lidem, a ne ambasádě autoritativní země z východu, která se k nám chová nepřátelsky. Vyzýváme vládu, aby konečně ukončila okupaci tohoto při invazi obsazeného pozemku,“ říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Při invazi vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 obsadila okupační vojska pražský park Stromovka. Rozloha Velvyslanectví Sovětského svazu se v té době trvale rozrostla o část parku a nic na tom nezměnil ani odchod okupačních vojsk v letech 1990 a 1991. Pozemek s parcelním číslem 1782/1 je stále ve vlastnictví České republiky na rozdíl od pozemků u ambasády, které patří Ruské federaci. Zastupitelé Prahy 7 vyzvali vládu, aby vyjednala uvedení rozlohy Velvyslanectví Ruské federace v Praze do stavu před 21. srpnem 1968 a obnovila na něm veřejně přístupnou zeleň.

Praha 7 také požaduje adekvátní snížení počtu parkovacích míst patřících k ambasádě. Zastupitelé vyzvali vládu, aby prostřednictvím diplomatického protokolu Ministerstva zahraničních věcí ČR vyrovnala dle reciprocity počet vyhrazených parkovacích míst Velvyslanectví Ruské federace (případně přidruženým organizacím) s místy poskytovanými Velvyslanectví ČR v Moskvě.

Výzvu inicioval pražský magistrát, k němuž se Praha 7 přidala. Primátor Zdeněk Hřib řekl, že město chce uvést rozlohu Velvyslanectví Ruské federace v Praze do stavu před invazí vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. „Chceme vědět všechny dostupné informace ohledně ruských stavebních záměrů na Sibiřském náměstí, kde má údajně vzniknout stavba obřího kopulovitého chrámu i s administrativní budovou, napsal na svém facebooku Hřib. Zároveň od vlády Praha žádá informace o dalších nemovitostech zapůjčených Ruské federaci a o bytech na území Prahy. Žádá také, aby nebyl převáděn Ruské federaci žádný nemovitý majetek z vlastnictví ČR na území Prahy.

reklama bottom