reklama top

Kniha cestovatele Martina Půlpána lehce mate názvem, stejně jako jeho blog Lost Czech Man. Ztracen na Hedvábné stezce totiž není záznamem marného bloudění, ba naopak mapuje úspěšnou cestu z Evropy až do Číny. Čtenáři mohou vydání cestopisu podpořit v crowdfundingové kampani na serveru Startovač.cz.

Hedvábná stezka je termínem pro trasu spojující v dobách starověku a středověku Evropu s Asií. Tvoří ji zhruba 8 000 kilometrů námořních i suchozemských cest, po kterých obchodníci a další cestovatelé proudili již v hluboké minulosti let před Kristem. Až do ledna 2021 se nicméně nevědělo o Čechovi, který by Hedvábnou stezku zdolal – stal se jím až Martin Půlpán z Pardubic, když během jedenácti měsíců v letech 2018 a 2019 sám, po zemi a na jeden zátah překonal Turecko, Írán, Arménii, Gruzii, Abcházii, Ázerbájdžán, Turkmenistán, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Kazachstán a Tádžikistán, aby nakonec stanul v Číně.


„Od dětských let mě fascinovaly dálky a neustále jsem hleděl na mapu světa,“ říká Půlpán. „Snil jsem o zemích, o kterých mnozí tvrdí, že jsou nebezpečné, o místech, která jsem znal jen z vyprávění, filmů nebo obrázků. Snil jsem o tom, že také jednou, jako dávné karavany, překonám hory dotýkající se nebes nebo nekonečné a vyprahlé pouště. Nikdy by mě ale nenapadlo, že to pro mě nebude jen sen, že mě osud nakonec přichystá stovky dobrodružných situací, poznám desítky úžasných lidí, kteří žijí na nejrůznějších místech podél legendární Hedvábné stezky mezi Evropou a Čínou, a po zemi urazím tisíce kilometrů.“

Splněný sen však nekončí u lednového zápisu do České knihy rekordů. Dobrodruh a cestovatel o celém putování napsal knihu, kterou chce nyní vydat. Ve spolupráci s brněnským nakladatelstvím Backstage Books a za podpory budoucích čtenářů, na něž se obrací crowdfundingová kampaň na Startovači, vzniká publikace, kde vyprávění a zážitky z cest doplní 48 originálních, ručně malovaných ilustrací a 121 autentických fotografií.

„Knihu vnímám jako pestrobarevnou mozaiku příběhů (ne)obyčejných lidí a kultur, které autor poznává během svého putování na trase legendární karavanní stezky,“ říká Martin Toman, zakladatel Backstage Books. Nakladatelství nedávno přispělo cestopisnému žánru i knihou Tadeáše Rulíka Low-cost za každou cenu, o putování Balkánským poloostrovem a západní Evropou.

Aktuálně probíhající crowdfundingová kampaň je příležitostí, jak knihu Ztracen na Hedvábné stezce získat levněji, než za kolik bude později dostupná v běžné distribuci. Podporovatelé také mohou vybírat z řady zajímavých odměn. Ti dobrodružnější se za podporu vydání knihy mohou těšit na výlet, který jim Martin Půlpán vymyslí a následně s nimi i absolvuje. Stejně tak je možné s ním vyrazit na urbex. Deset podporovatelů má možnost přidat se na budoucí expedici do země nebo zemí na Hedvábné stezce, a ten nejopravdovější z fanoušků si může pořídit Půlpánův deník z cest.
„Je to doklad z celé mé cesty,“ říká o něm. „Vtiskl se do něj písek z Íránu, polil jsem jej čajem v Arménii, jsou na něm slzy, které mi ukáply, když jsem onemocněl a vypadalo to, že se budu muset vrátit domů, ale je na něm i špína z hranic Afghánistánu a Tádžikistánu, kdy mi jej při psaní odfoukl vítr.“

-red-

reklama bottom