reklama top
prahazijehudbou 728x90

Gabriel Loci a Nadační fond Malakim zve na komentované prohlídky kostela a bývalého kláštera sv. Gabriela na pražském Smíchově, který je považován za nejstarší a nejpozoruhodnější ukázku beuronského umění na světě. Průvodcovské role se zhostí osoba z nejzasvěcenějších. Monica Bubna-Litic pochází ze staré šlechtické rodiny a s hraběnkou Gabrielou, která byla donátorkou smíchovského benediktinského kláštera, ji pojí příbuzenský vztah.

Monica Bubna-Litic je také zakladatelka Spolku přátel beuronského umění a Nadačního fondu Malakim a jako editorka nebo autorka se podílela na vydání několika publikací o beuronském umění a ojedinělé iluminační činnosti sester benediktinek.

Klášter sv. Gabriela koupila v roce 2020 od České pošty společnost Cimex, která objekt postupně přeměnila na kulturní a umělecké centrum. Pořádají se zde festivaly, divadelní představení, koncerty nebo hudební show. V létě nabízí venkovní posezení s bohatou gastronomickou nabídkou v Baru Gabriel a návštěvníci si také oblíbili Letní scénu, která slouží jak pro promítání filmových trháků, tak pro divadelní představení. Prostory využívají české a zahraniční filmové produkce a jsou vyhledávány pro jakoukoliv firemní, soukromou nebo kulturní akci a v letních měsících pro svatební hostiny. Již potřetí zde také proběhne největší designový festival ve střední Evropě, Designblok.

Při komentované prohlídce budou mít návštěvníci možnost navštívit historické sály, včetně nejvýznamnější místnosti, Rajské zahrady, která byla ve 20. letech 20. století zakryta skleněnou střechou. Dále budou moci shlédnout křížovou chodbu s jedinou dochovanou malbou ze života sv. Benedikta. Monica Bubna-Litic dovolí hostům nahlédnout do života tamních sester v místnosti, kde si ukládaly chórové pláště – kukuly, navštíví také jejich jídelnu, cely a byt abatyše.

Celkem 15 prohlídek čeká na zájemce v červenci ve vybraných všedních dnech a o víkendech, podrobný rozpis je k dispozici na: https://program.gabrielloci.com

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90