reklama top
prahazijehudbou 728x90

Máme tu tip, co podniknout s dětmi během karantény a svátků? U Libeňského zámku začíná nová QR hra „Po stopách prvního českého vánočního stromku“.

 

Věděli jste, že první vánoční strom v českých zemích se objevil v Libni? Stalo se tak 22. prosince roku 1812. Štědrovečerní hosté ředitele Stavovského divadla Jana Karla Liebicha se scházejí v libeňském zámečku, aby okoukli úplnou novinku. Vánoční stromeček. Letos je to tedy 208 let, co tento tradiční symbol křesťanských svátků dorazil i do českých zemí.


Pan Liebich vánoční strom vyměnil ozdobenou smrkovou nebo jedlovou větev, která o Vánocích zdobila vánoční obydlí Čechů. To ale nebyla jediná zajímavost, která je platná dodnes – stromek visel špičkou dolů a vlastně ani nebyl ozdoben, tak jak to děláváme my. Tenhle nápad, který byl převzal z brémské kroniky z roku 1570. Zpráva o fantastické podívané se roznesla po celé Praze a Čechách, k zdobení stromu se následně přidala šlechta.


Za rozvojem tradice, kterou dnes známe, ale stojí cestovatel Vojtěch Náprstek a Americký klub dam. Od roku 1865 je začali stavět v sirotčincích, útulcích nebo v nemocnicích.

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90