reklama top
prahazijehudbou 728x90

Ceny Adapterra Awards za nejlepší nápady, jak čelit projevům klimatické změny si od Nadace Partnerství odnáší šestice projektů.

„Letos se do Adapterra Awards přihlásilo rekordních 78 projektů, 21 z nich odborná porota poslala do finále. Všech šest vítězů teď získá příležitost zúčastnit se exkurze za inspirativními příklady adaptačních opatření v Rakousku a Bavorsku, jakmile to situace okolo epidemie dovolí. Všechny finálové projekty však byly velmi kvalitní a budou zařazeny do stále rostoucí databáze Adapterra, kde si svou inspiraci najdou odborníci i domácí kutilové,“ vysvětluje specialista na klimatické adaptace Martin Ander z Nadace Partnerství, která velmi zajímavou soutěž Adapterra Awards pořádá.

Dva z vítězných projektů najdeme v Praze. Kategorii pracovní prostředí firem ovládl ČSOB Kampus v pražských Radlicích. Ten je unikátní zejména vytápěním a ochlazováním budovy pomocí rozsáhlé soustavy tepelných čerpadel. Inspiruje i velkorysými zelenými střechami a chytrým využíváním dešťové vody.

Odborná porota ocenila v hlavním městě také projekt Plužiny v Dolních Počernicích. Souvislý lán pole dnes dělí aleje ovocných stromů. Mezi nimi se střídají plodiny a hospodaří se zde bez chemie.

S dobrými klima nápady nepřichází jen metropole, ale i menší sídla. Třeba téměř soběstačný slaměný dům Jana Chvátala ze středočeských Dobřejovic. Ten získal nejvyšší ocenění poroty v kategorii Náš domov. Dům je postavený z velkoformátových slaměných bloků, doplněný dřevem, hlínou a celulózou. Majitelé v domě využívají dešťovku, s chlazením pomáhá zelená střecha a promyšlené vnější stínění oken.

  • Nadace Partnerství pomáhá lidem pečovat o životní prostředí. Poskytuje jim k tomu granty, odborné služby i inspiraci ze zahraničí. Podporuje zapojování veřejnosti do výsadeb stromů, vytváření kvalitních veřejných prostranství, zklidňování dopravy i šetrné turistiky a cyklistiky.
  • Hlasování o “miss sympatie”, ve kterém se pro 21 finalistů sešlo 8 tisíc hlasů, vyhrálo navrácení řeky Dyje do tří odstavených ramen. Projekt Povodí Moravy si zároveň odnáší i cenu odborné poroty za nejlepší opatření proti suchu ve volné krajině.
  • Spolu s ním slaví první místo v kategorii volná krajina i Lubor Křížek za systém tůněk a mezí k zadržování vody v Dřevništi u Sedlčan
  • V kategorii zastavěná území porotce nejvíc zaujal Park u Rakováčku v Rokycanech, který slouží místním lidem i rakům.
  • Cenu za unikátní pracovní prostředí vyhrál ČSOB Kampus v pražských Radlicích se stromy a parkem na střeše a chytrým systémem vytápění a chlazení.
  • V kategorii můj domov zvítězil téměř soběstačný slaměný dům ve středočeských Dobřejovicích. Cenu za nejlepší projekt na území Prahy, partnera soutěže, získaly Plužiny jako příklad šetrného zemědělství v hlavním městě.


reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90