reklama top
prahazijehudbou 728x90

Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v letošním roce koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je jedinečná výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí.

Jedinečná expozice mapuje uplynulých 22 let činnosti hasičů v Praze a návštěvníka zavede do nebezpečných situací, do nichž se tito profesionálové při své práci den, co den dostávají. Každý rok je pro pražské hasiče něčím mimořádný. Výstava provede zajímavými událostmi za poslední dvě dekády a ukáže pražské profesionální hasiče jako moderní sbor, který chrání Prahu už 170 let. Návštěvníci se například dozvědí, že hasiči absolvují několik tisíc zásahů ročně, ať už se jedná o banálnější případy, nebo o ty s fatálnějšími následky.

K vidění jsou pohledy nejen ze zásahů při požárech objektů, ale také například při ničivých povodních z roku 2002, kdy se hasiči museli připravovat na příchod povodňové vlny. To o jak mimořádnou práci se hasiči den, co den zasazují, ukáže například i série obrázků ze záchrany tonoucího se koně, pod kterým se v zimě roku 2004 prolomil led. Neméně významný byl pro pražské hasiče i rok nadcházející, v němž lehlo popelem dřevěné divadlo v areálu Výstaviště v Holešovicích a škody se tehdy vyšplhaly na 23 miliónů korun. Mimořádně náročnou zkouškou pražští hasiči prošli v roce 2009, kdy došlo ke zřícení čtyř stropů a sesunutí celého vnitrobloku jednoho z objektů v Soukenické ulici v Praze 1. Výstava nabízí i pohled pod pokličku každodenního života, zobrazuje například to, jak se hasiči udržují v kondici a trénují svoji psychickou i fyzickou odolnost. To a mnoho dalšího na vás bude čekat, když zavítáte na pražskou náplavku Rašínova nábřeží.

„Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy slaví významné výročí od svého založení. Již 170 let chráníme toto město a jsme tak nejstarší profesionální sbor v českých zemích. Chceme vám touto výstavou přiblížit poslední dvě dekády naší historie. Ukázat vám, že jsme moderní sbor, který se neustále vyvíjí a zlepšuje. Připomenout nedávné milníky našeho sboru, které si mnozí z vás budou pamatovat a našim současným i bývalým kolegům připomenou společnou historii. Umíme se vypořádat s mnoha překážkami a denně chráníme vás a hlavní město. Jsme na to patřičně hrdí. Tato výstava je připomenutí naší práce a poděkování těm, kteří chrání toto město a jeho obyvatele,“ doplňuje ředitel HZS hl. m. Prahy brig. gen. Luděk Prudil.

Výstava bude k vidění až do 13. července 2023.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90