reklama top
prahazijehudbou 728x90

Salta před Průmyslovým palácem, šestimetrový lev pod Staroměstskou věží nebo akrobati nekonečnými akrobatickými triky a nefiltrovanou energií. Třináctý ročník Pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi se uskuteční od 8. do 15. července na Výstavišti Praha v Holešovicích a v centru metropole. Sjedou se na něj ti nejlepší čeští pouliční umělci i hosté ze zahraničí.

Pod širým nebem zahrají Bratři v tricku, Divadlo Drak, Squadra Sua, Činoherní studio Ústí nad Labem nebo například V.O.S.A. Theatre, která bude reprezentovat české pouliční divadlo na EXPO v Dubaji v roce 2022. Vstupné na festival je tradičně dobrovolné.

Červenec už potřinácté ožívá pouliční divadlem. Osm festivalových dní nabídne přes 35 divadelních performance, koncertů a pouličních představení v podání dvacítky českých souborů, ale i zahraničních umělců například z Finska, Polska a Maďarska. A chybět nebudou ani loutky v nadživotní velikosti, které jsou s festivalem už tradičně spjaty. Diváci se mohou těšit na poetickou divadelní procházku centrem Prahy s pohyblivou instalací 6metrové loutky lva v hlavní roli, nad Průmyslovým palácem se bude vznášet akrobatický heliový balón, který má v průměru 6,5 metru a k jeho naplnění je potřeba tolik helia jako pro 14 000 balonků.

„Celý rok jsme usilovali, aby se kultura vrátila do našich životů. Máme obrovskou radost, že se nám to postupně daří. Pouliční formát festivalu považujeme v současné, stále ještě velmi křehké, situaci za ideální. Věřím, že diváci se u nás budou cítit dobře i bezpečně,“ říká ředitel festivalu Jakub Vedral.

Festival Za dveřmi nabídne i několik premiér. Squadra Sua zahraje poprvé veřejnosti klaunskou pouliční grotesku Bezdéčka, AirGym Art Company uvede Tajemství oblaků plné závěsné akrobacie a již zmiňovaný soubor V.O.S.A. Theatre a Sunriders poprvé představí inscenaci C’est la wheel, hravé představení o putování po světě i po mezilidských vztazích za pomoci originální rekvizity, kterou je pět metrů vysoké kolo. Z českých souborů přijedou na festival také Divadlo Drak a Činoherní studio Ústí nad Labem, chybět nebude již tradičně žonglérské duo Bratři v tricku. Jeden celý festivalový den naplní Cirkus Nostalgie se svojí show plnou podivných bytostí, bizarních příběhů a nevídaných čísel. Zatímco loňský rok byl z důvodu přísných opatření ryze český, letos by na festival měli zavítat i zahraniční hosté. Jednou ze zahraničních hvězd je i nekompromisní současný cirkus Race Horse Company s představením, které si získalo srdce diváků po celé Evropě, dále pak maďarský umělec Imre Bernath s výjimečně zábavným interaktivním kusem Social Salto.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90