reklama top
prahazijehudbou 728x90

Klepač (knock-upper). Londýn. Rok 1929. Před vynálezem a rozšířením budíku si lidé mohli objednat klepače, aby je probudil poklepáním na okno či dveře. A kdo budil klepače? Opilci?

První klepači chodili v 19. století v Londýně. To byl čas rozvoje průmyslu a techniky. Bylo třeba, aby lidé do fabrik nastupovali včas. Proto si firmy pro své zaměstnance najímali takzvaní klepač (knocker-upper). Ti měli za úkol dělníky budit. Používali k tomu různé řehtačky nebo dřevěné palice. V případě, že spáč ležel ve vyšších patrech, měli klepači speciální dlouhé tyče.

Po ulicích Londýna chodila také “klepačka“. Mary Smithová budila své klienty tím, že jim foukala trubičkou do oken kuličky sušeného hrášku. Ve škole jsme používali podobný systém z tužek verzatilek, říkalo se jim „flustrubky“.

Tahle profese se uchytla na britských ostrovech v době průmyslové revoluce. Budíky byly drahé a nespolehlivé a tak dělníky budili tihle klepači. Nás by zajímalo, kdo budil lidi do práce v Praze! Třeba do fabriky Kolbena a Daňka? Ponocný?

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90