reklama top
prahazijehudbou 728x90
Je to 45 let od nejhorší leteckétragédie u nás. Do zahrádkářské osady v Suchdole narazilo dopravní letadlo, které letělo se 115 Čechoslováky z dovolené u moře.  Událost se pak stala i předlohou pro seriál Sanitka.
 
Stopatnáct Čechoslováků s dobrou náladou a tancem nastupovalo v jugoslávském letovisku Tivat opálených, odpočinutých. Netušili, že jejich cesta z vysněné dovolené skončí jen osm kilometrů od Ruzyně v troskách letadla, 75 z nich se domů už nedostalo vůbec.
 
Dnes je to 45 let od chvíle, kdy se v Československu stala nejhorší letecká tragédie v historii země. 30. října roku 1975 mířil stroj společnosti Inex Adria Aviopromet z jugoslávského letoviska Tivat na ruzyňské letiště v Praze. Po celý let byla obloha jasná, nad českým územím se ale viditelnost výrazně snížila. Řídící věž v Ruzyni nejprve pilotům oznámila, že jsou přistávací dráhy uzavřeny a letoun musí vyčkat nad Prahou nebo let divertovat, tedy změnit trasu a přistát jinde. Za dvě minuty poté přistávání povolila.
 
Je možné, že tato komunikace piloty zmátla; jak se totiž ukázalo při pozdějším vyšetřování, ani jeden z nich zřejmě nevěnoval pozornost výškoměru. Letadlo kleslo 550 metrů pod výšku povolenou řídící věží a v 9.20 hodin narazil do vrcholku Sedleckých skal, které u Suchdola vybíhají z údolí Vltavy.
 
Letadlo při dopadu zdemolovalo sedm chatek a rozpadlo se na kusy. „Upadl předek i s posádkou, trup jel dál po zemi, ryl do země, upadla křídla, podlaha se sedačkama se začala rolovat, jako kdybyste otevírali olejovky,“ popsal osud letounu řidič pražské záchranky Bedřich Procházka, který tenkrát na místě zasahoval.
 
Dodnes má před očima hrůzná zranění, která se běžně ve zdravotnictví nevidí: otevřenou frakturu pánve, utrhané končetiny, hlavu oddělenou od trupu. Jako zázrakem však 40 cestujících nehodu přežilo, zachránila se i jedna letuška.
 
„Motory více zahučely, následoval náraz, hluk. Zavřela jsem oči a po chvilce bylo ticho. Bolest jsem necítila. Říkala jsem si, já žiju,“ popsala vyšetřovatelům paní Františka, které bylo v době neštěstí 58 let. Po nárazu zůstala připoutaná na sedačce a plechy se okolo ní zabalily do tvaru jakéhosi kornoutu, který ji vlastně ochránil před dopadem ostrých předmětů.
 
Neštěstí v Suchdole se zapsalo do dějin jako nejtragičtější letecká havárie na českém území. Proslula ale také díky neskutečně rychlé záchranářské akci: zdravotníci dokázali odvézt všechny zraněné do pražských nemocnic během 40 minut od přijetí hlášení. Tento příkladný zásah poté inspiroval autory televizního seriálu Sanitka, kteří suchdolské neštěstí připomněli v posledním díle.
 
Místo havárie je součástí zahrádkářské kolonie i dnes. Tragickou událost připomíná malá tabule, která byla nainstalována poblíž křižovatky ulic Na Rybářce a Na Pasece, kde se neštěstí stalo.
 
Zdroj: Suchdolskenoviny.cz a Pozary.cz, Jan Polák
reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90