reklama top
prahazijehudbou 728x90

Od vydání slavného humoristického románu Jaroslava Haška uplyne letos 100 let! Josef Švejk představuje v našem životě téměř mýtus. Generace čtenářů znají zpaměti celé pasáže z této proslulé knihy. Stejně jako je spojen obraz Švejka s obrázky Josefa Lady, je zvukově propojen Švejk s Janem Werichem.

Praha v roce 1956 se stala místem, kde před kamerou si utahoval z kolegů herců Rudolf Hrušínský coby představitel slavné české postavy. Dodnes si Češi říkají, že se chovají jako švejci, prostě něco ukecat, dělat blbečky. První díl o Švejkovi se natáčel především ve staré Praze. Třeba nedaleko Karlova mostu.

Připomeňme si, kam Švejk chodil na pivo, a kam se snad brzy taky konečně na vychlazené taky dostaneme, až bude po pandemii. Švejk, tedy díky Haškovi – měl rád hospody U Bansethů nebo U Pinkasů nebo U Fleků.

Zajímavostí je, že sám Hašek měl rád hospodu Kravín, která byla v dnešní Budečské 26. Jméno odkazovalo ještě na dobu, než tam byly postaveny vinohradské činžáky. Stával tam poplužní dvůr, z jehož hospodářských stavení v roce 1817 vznikl hostinec se sálem, kde se konaly oblíbené taneční zábavy.

Kravín neboli „Kraváč“, jak se mu lidově říkalo, byl Pražany velice oblíben – příjemný hostinec s vyhlášeným košířským pivem (stával přibližně v místech rohu Korunní třídy a Budečské ulice, přímo naproti dnešní tržnice), byl obklopen sady a tak celý prostor zval k příjemným procházkám. V nárožním domě Budečská 781/26 a Korunní 781/26, vystavěném v roce 1890 na místě bývalého hostince, byla v roce 1973 zprovozněna zrestaurovaná vinárna Kravín. I dnes se tam nachází restaurace, v polovině devadesátých let ji údajně vlastnil také Daniel Landa.

 

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90