No menu items!
Sobota, 23 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Téma Linka důvěry. Pomáhala po útoku střelce. Skončí?

Linka důvěry. Pomáhala po útoku střelce. Skončí?

0
Linka důvěry. Pomáhala po útoku střelce. Skončí?

Hlavní město je připraveno i nadále finančně podporovat linku důvěry, kterou provozuje Psychiatrická nemocnice Bohnice.

Linka důvěry bohnické psychiatrie byla důležitou pomoci po útoku střelce na Filozofické fakultě, která se odehrála těsně před Vánoci. A samozřejmě funguje i pro další, kteří potřebují pomoc. Nyní se ale nad ní stahují mračna. Stát na její provoz nemá peníze.

Nemocnice, která je provozována ministerstvem zdravotnictví, však musí zajistit dostatečný odborný personál. Zvláště v současné době má město na trvání provozu linky zájem. Praha však nemůže zcela nahradit roli státu, provoz linky metropole již v minulých letech podpořila více jak třemi miliony korun.

Mezi priority hlavního města Prahy patří zajištění dostupné psychiatrické a psychoterapeutické péče pro jeho obyvatele. I proto má magistrát zájem, aby portfolio nabízené pomoci bylo co nejširší a uvědomuje si významnou roli tzv. linek důvěry. Kromě Centra sociálních služeb Praha, které zajišťuje psychologickou a intervenční pomoc pro Pražany a provozuje Pražskou linku důvěry s nonstop krizovou pomocí včetně online chatu, poskytuje krizovou intervenci a psychologickou podporu také RIAPS nebo Intervenční centrum.

Tímto ale pomoc hlavního města nekončí. Praha finančně podporuje i nemocnice, jejichž zřizovatelem je stát – například největší psychiatrickou nemocnici v republice v Bohnicích.

V minulých dvou letech Praha linku důvěry PN Bohnice už podpořila částkou 3 262 400 korun. Stejně tak byli částkou převyšující 1 milion korun podpořeni také Peer terapeuti, kteří v tamní nemocnici působí a vlastní zkušenost s duševním onemocněním následně využívají ve prospěch dalších pacientů. Tato ochota finančně podporovat PN Bohnice ze strany města trvá i nadále.

V provozu tak dále zůstává Pražská linka důvěry pod Centrem sociální služeb hl. m. Prahy, která poskytuje volajícím nonstop telefonickou krizovou pomoc a základní poradenství (222 580 697). Vedle telefonické intervence je možné využít služeb internetového poradenství, a to formou e-mailu (linka.duvery@csspraha.cz) či chatu (chat-pomoc.cz).

Odborníci varují, že problém hrozí i u dětí, protože začínají být závislé na nových technologií (psali jsme v článku Duševní zdraví děti v Praze je alarmující, odborníci bijí na poplach).

Možný konec linky důvěry bohnické psychiatrie komentoval šéf pražského hnutí ANO a zastupitel MČ Prahy 11 Ondřej Prokop. Ten spojil zdražování plynu a vody všem Pražanům s ukončením provozu linky. „Zdražuje se, ale na důležitou věc jako je linka Praha nedá peníze. Absurdní!“ řekl ve svém podcastu Prokop. Svým vyjádřením podstatě podpořil to, co si o něm mnozí myslí. Například pražští Piráti ve svém článku Ondřej Prahu fakt Prokopne. Satirický web Paralelní listy ho zařadil do soutěže o titul Makak roku 2023.

Připomeňme, že Prokop byl ten, který před časem na sociálních sítích šířil nesmysl – natočil si dvě shořelá auta na parkovišti a tvrdil, že to udělali migranti. Pražští hasiči potvrdili, že se jednalo o nehodu. Jednomu autu bouchla baterie a oheň se přenesl na auto vedle. Známý je také jeho případ, kdy chodil po ulicích Jižního Města a zapisoval si mimopražské registrační značky do notýsku. To, aby pak na magistrátu oznámil, že „vesničané svými auty okupují parkovací místa a na místní nezbyde“. Problém ale je, že dnes už není povinnost přehlašovat si značky, takže mnozí řidiči si nechávají značky po nákupu auta ty samé.

-mag-