No menu items!
Pátek, 22 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Z metropole Aktuálně Žižkov chystá první městský holubník

Žižkov chystá první městský holubník

0
Žižkov chystá první městský holubník

Létající krysy. Tak se říká holubům, kteří jsou součástí města. Ovšem jejich trus ničí památky a jsou původci nemocí. Třetí městská část přichází s nápadem, jak místo plynování těchto ptáků jiným způsobem regulovat jejich velký počet. V Praze jich žije odhadem 80 tisíc.

Na jižní straně parku Vítkov by měl vzniknout první městský holubník v Praze a nejspíše i v Česku. Hlavní město se nechává inspirovat dalšími evropskými městy, například těmi v Nizozemí nebo Německu, a chce postavit takové zařízení i na svém území. Ke svému záměru povolává umělce a architekty, kteří by pomohli nějak zajímavě pojmout takovou stavbu.

Otevřenou výzvu na návrhy a realizaci na umělecké ztvárnění prvního městského holubníku v parku Vítkov vyhlásila třetí městská část. Více zde. Od návrhů se očekává to, že kromě důležité funkce se bude jednat i o umělecké dílo.

Proč takový holubník postavit? Praha 3 svůj nápad obhajuje tím, že přemnožování holubů se reguluje nehumánním způsobem, plynováním. Přitom by stačilo mít hejna nechtěných ptáků pod kontrolou. Jak by to vlastně mělo fungovat? V holubníku by měl být dostatek potravy, takže by se tu měli opeřenci více vyskytovat a z hnízd by měla úklidová služba likvidovat holubí vajíčka.

Praha bojuje proti holubům dlouhodobě. Podle ornitologů desítky tisíc létajících krys město ročně zasype několika stovkami tun trusu. V trusu holuba se nachází celá řada mikrobů, plísní, parazitů a nejrůznějších alergenů. Krom toho se holubi podílejí na přenosu řady chorob. Představují proto pro obyvatele měst značný problém. Navíc takto ničí i pražské památky a fasády domů. Zatím nejúčinnější ochrana proti holubům byly nejrůznější nástrahy. Používají se ochranné kovové hroty nebo sítě. Některé městské části používají na střechách také klece s krmivem. Do nich se ptáci chytnou a pracovníci úklidových firem je pak odvážejí zplynovat.
Některé domy jsou „ozdobeny“ také maketami větších ptáků, případě napodobenin dravců. Jak už ale server prahazdarma.cz psal, makety nemusí znamenat výhru. Někteří holubi se totiž přestávají maket bát. Psali jsme například v tomto článku Ofenzivní plašič na Kampě je kámoš.

V Praze v současné době žije asi 80 tisíc holubů. Podle ornitologů mají v oblibě starší zástavbu. Nejvíce se těchto opeřenců vyskytuje na Starém a Novém Městě, Smíchově, Žižkově nebo Vinohradech.