Virtuální digitální šatník. Ten najdete na výstavě Od pravěku ke fraku. Na digitalizaci historických oděvů pracovalo Muzeum města Prahy nebo Fakulta elektrotechnická ČVUT.
„Výsledky mají zásadní význam pro dokumentaci stavu cenných textilních sbírek muzeí, které trpí při fyzické manipulaci i přirozeným stárnutím, ale také pro prezentaci textilních exponátů badatelům a široké veřejnosti,“ říká Dr. Sven Ubik ze sdružení CESNET.
Hlavním výstupem projektu jsou propracované 3D modely vybraných textilií. Řešitelé se navíc nespokojili pouze se statickými objekty, ale jednotlivé modely rozpohybovali. Navržený postup byl ověřen na cenné kolekci oděvů obyvatel Prahy z 19. století, která se nachází ve sbírce Muzea města Prahy. Výsledná prezentace umožňuje spatřit cenné historické oděvy v pohybu, což by jinak nebylo možné.
Jak vypadají digitální pohyblivé repliky textilních předmětů, mohou posoudit návštěvníci výstavy Od pravěku ke fraku, kterou pořádá Muzeum města Prahy v domě U Zlatého prstenu. Repliky si dokonce mohou virtuálně obléknout pomocí snímací kamery a velkoformátového monitoru prostřednictvím interaktivního digitálního kiosku připojeného k internetu. „Kiosky jsou připojeny k virtuálnímu serveru v infrastruktuře CESNET, kde jsou 3D modely uložené. Můžeme tak průběžně aktualizovat obsah digitálních kiosků, doplňovat další modely a monitorovat jejich správnou činnost,“ doplňuje Sven Ubik.
Metoda digitalizace a prezentace vyvinutá v rámci projektu Virtuální digitální šatník bude využitelná pro další cenné sbírky textilních předmětů. Těžit z ní budou jak badatelé, tak návštěvníci muzeí a uplatnění najde i v textilním průmyslu.
-an-